Prequel (Ön Bölüm) Nedir? Sinemada Kullanımı Nasıldır?

Prequel (Ön Bölüm) Nedir? Sinemada Kullanımı Nasıldır?

Prequel (Ön Bölüm), bir yapımda; anlatılan hikayenin başlangıcı veya öncesini anlatan, yeni bir yapımı ifade eder. Bu nedenle Prequel’ler, ilk yapımdan sonra çekilen bambaşka senaryolar yazılarak çekilmektedir.

Sinemada Prequel kullanmanın gerekli olduğu bazı sebepler vardır. İlk sebebi, önceki filmde detaylı şekilde anlatmaya imkan olmayan hikayelerin, daha uzun ve detaylı bir şekilde anlatma imkanı sağlanması. İkinci sebebi, Fan Service amacıyla yeni bir ürün yapılmasıdır.

Prequel kullanımı remake şeklinde de olabilmektedir. En yaygın kullanımıysa seri şekilde olan filmlerde görülür. Bu tarz filmlerde, öykü sıralaması karışıktır. Yani ikinci film öykünün başını, birinci film öykünün sonunu, diğerleri de öykünün ortasını anlatan şekilde olabilir.

En bilinen Prequel örneği, Yüzüklerin Efendisi film üçlemesinden sonra çekilmiş, Hobbit film üçlemesidir. Hobbit filmi bir Prequel’dir. Yüzüklerin Efendisi serisinde, yüzüğün Bilbo Baggins’e nasıl geldiğini anlatan bambaşka bir hikayedir.

Bir yapımın Prequel olabilmesi için, mutlaka önceki yapımdaki ana hikayenin işlenmesine gerek yoktur. Prequel hikayeler, birinin tanışma hikayesi, birinin önceki filme gelmeden önce hangi yollardan geçtiğinin gösterilmesi şeklinde bambaşka şekillerde olabilir.

Prequel yapımları önceki hikayede yer eden bir yan rol karakterinden bambaşka hikayeler anlatabilir. Bunu yapması durumunda yapım, hem Spin-off hem de Prequel haline gelir. Birkaç Prequel ve Prequel’li Spin-off örneği yapıma örnek vermek gerekirsek:

Prequel (Ön Bölüm) Nedir? Sinemada Kullanımı Nasıldır?
Hobbit: Beklenmedik Yolculuk: Hem Prequel hem de Spin-off bir yapımdır. Spin-off olmasının sebebi önceki filmdeki karakterler başrol karakteri değildir. (Önceki Yapım: Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü)
Prequel (Ön Bölüm) Nedir? Sinemada Kullanımı Nasıldır?
Sevimli Canavarlar Üniversitesi sadece Prequel’dir. Çünkü önceki filmdeki karakterler hala başrol karakterleridir. (Önceki Yapım: Sevimli Canavarlar)
Prequel (Ön Bölüm) Nedir? Sinemada Kullanımı Nasıldır?
Better Call Saul, hem Prequel hem de Spin-off’tur. Spin-off olmasının sebebi önceki filmdeki karakterler başrol karakteri değildir. (Önceki Yapım: Breaking Bad)

Ayrıca Bakınız: Spin-off Nedir? Flashforward Nedir? Reboot Nedir?

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.

İlgili Makale  Foreshadowing - Önseme (Önceden ima etme) Nedir? Film ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?