Flashforward Nedir? TV ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?

Flashforward Nedir? TV ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?

Flashforward, TV dizilerinde veya filmlerde kullanılan bir kurgu tekniğini ifade eder. Bu teknikte genel olarak çekimi tamamlanmış filmin ilerleyen dakikalarında görünen bir sahne filmin veya dizinin başına konur. Bu sahneler genel olarak heyecanlı ve merak uyandırıcı sahneler olur. Böylelikle filmin veya dizinin geri kalanında bu sahnenin nasıl gerçekleştiği görülür.

 The Hangover filminden örnek verecek olursak, filmin ilerleyen sahnelerinden biri olan telefonla arama sahnesi filmin başına konulmuş ve ilk izleyen kişiler için merak unsuru oluşturulmak amaçlanmıştır. Flashforward sahnelerini filmin ilerleyen kısımlarında aynı şekilde veya o sahne olduğu ima edilecek şekilde yeniden kullanılır.

Flashforward yapmak için bir sahnenin olduğu gibi gösterilmesine gerek yoktur. Örneğin bir yangın da gösterilebilir veya uçak enkazı. İlerleyen sahnelerde sadece yangının başlama sebebi veya uçağın düşme sebebi gösterilerek Flashforward işlemi gerçekleştirilmiş olunur.

Ayrıca Bakınız: Flashforward

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.

İlgili Makale  Prequel (Ön Bölüm) Nedir? Sinemada Kullanımı Nasıldır?