Spin-Off Nedir? Filmlerde ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?

Spin-Off Nedir? Filmlerde ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?

Film veya dizi senaryolarında, başrol karakterleri ve yan roldeki karakterler hikayedeki önemliliklerine göre sıralanır. Genel olarak, başrol karakteri dışında önemli yan karakterlere Deuteragonist denilmektedir. Bu tipteki karakterler, hikayede ana karakter kadar öneme sahiptir.

Spin-Off, Deuteragonist karakterlerden birinin veya birkaçının seçilerek, yeni bir hikayede başrole konumlandırılarak filminin veya dizisinin çekilmesi anlamına geliyor. Böylelikle yeni benzersiz bir yapımda, benzersiz hikayeler anlatılır. Eğer Spin-off’u yapılacak hikaye, önceki yapımdaki hikayenin öncesini veya başlangıcını anlatıyorsa; Spin-Off Prequel olur. Prequel hakkındaki önceki yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Bir örnek vermek gerekirse, Shrek 1 yapımında, Deuteragonist karakter Eşek’tir. Shrek 2 yapımında Deuteragonist karakter Çizmeli Kedi’dir. Yapımcılar karakter potansiyeline baktıklarında, Çizmeli Kedi karakterinin, bir serüven için daha iyi bir tipleme olacağını düşünmüş ve Çizmeli Kedi adıyla Shrek serisinden bağımsız bir animasyon filmi yapmışlardır. Bir başka örneğe bakacak olursak, Kayıp Balık Nemo filmindeki Dory karakteri Deuteragonist bir karakterdir ve bu karakterden yeni bir animasyon filmi yapılmıştır.

Spin-Off Nedir? Filmlerde ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?

Sinemada amaç gişe hasılatı olduğundan, bir devam filminde Deuteragonist karakterlerin kullanılamama durumu da görülüyor. Eğer yapımlar animasyonsa çekimler için, yaşlanma veya oyunculuk sözleşmesi gibi zorluklar oluşmadığından, bu türde Spin-Off’lar daha sık görülüyor. Ancak yaşlanan veya sözleşmelerden dolayı yapımlarda yer alamayan karakterler için, filmden önemli yan role sahip olmayan karakterlerinde Spin-Off’ları yapılıyor ve genellikle beğenilmiyor. Bu duruma da bir örnek vermek gerekirsek Lebowski filminde, Deuteragonist olmayan bir karakter olan Jesus Quintana karakteri seçilerek bağımsız bir yapılmıştır. Jesus Quintana karakteri filmde arka planda kalan bir karakterdir ve sahnelerde neredeyse görülmüyor. Sonuç olarak Jesus Quintana karakteri için The Jesus Rolls isimli bir film çekilmiştir ve gişe de çakılmıştır.

Spin-Off Nedir? Filmlerde ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?
The Jesus Rolls

Türk yapımı bir Spin-Off örneği de verebiliriz. Behzat Ç. isimli dizide Ercüment Çözer isimli karakterin baş rol aldığı Saygı adıyla yeni bir yapım yayınlanmaya başlanmıştır.

Spin-Off Nedir? Filmlerde ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?

Ayrıca Bakınız: Spin-Off

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.