Diversity Nedir? Film ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?

Diversity Nedir? Film ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?

Film ve dizilerde, etnik kökenleri ve cinsel yönelimleri farklı insanların görülmesi, karakter çeşitliliğini arttır. Bunu daha iyi açıklamak gerekirse, tamamı Amerikalı olan karakterler 2 boyutlu karakterlerdir. İyi karakterler, kötü karakterler ve gri karakterler gibi hikayedeki konumları ne olursa olsun sadece kişilikleri görülmektedir. Bu nedenle, farklı Amerikan yapımlarında aynı tip karakterlere rastlamak kaçınılmaz oluyor.

Film yapımcıları artık global sinema pazarına filmlerini satmanın peşinde. Bu durumda ülkeler, klasikleşmiş Amerikan tipi karakterleri artık ilgi çekici bulmuyor. İnsanlar kendilerine benzer kişiler görmek istiyorlar. Bu durumda yapımcılar, izleyici kitlesi için karakter çeşitliliğini arttırmak için, farklı ırktan karakterler veya oyuncular kullanıyor, lezbiyen veya gey gibi cinsel yönelimleri anlaşılır karakterleri yapıma dahil ederek karakter yelpazesindeki çeşitliliği arttırmayı amaçlıyor. Yapımlarda, karakter çeşitliliğini arttırmak için tercih edilen bu karara Diversity denilmektedir.

Pazarlama unsuru olarak bir örnek vermek gerekirse, Iron Man 3 (2013), Asya sinema pazarında, etnik köken çeşitliliğini göstermek için normal yapımdan ayrı olarak Çinli bir kızın yer aldığı sahneyle vizyona girdi. Böylelikle Çinli izleyenler filmde kendilerine özgü etnik kökende bir karakter/oyuncu görmüş oldu. Diğer ülkeler için bu sahne filmden çıkarıldı.

Amaç global izleyicisinin beğenisi olunca, Netflix gibi platformlar da kendi yapımlarını Diversity üzerine kuruyor. Etnik kökenli ve cinsel yönelimi farklı karakteri mutlaka bir yapıma koyuyorlar. Her ne kadar sevilmediği düşünülse de, sevenlerin epey fazla. En çok kullanılan Diversity karakterleri; asyalı, siyahi, hintli, arap veya eş cinsel olduğu görülüyor.

Ayrıca Bakınız: Diversity

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.