Diversity Nedir? Film ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?

Diversity Nedir? Film ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?

Diversity; bir eserdeki karakterleri çeşitlendirmek maksadıyla, etkin kökenleri ve cinsel yönelimleri açısından diğer karakterlerden farklı veya zıt olacak şekilde, çeşitli karakterlere veya kişiliklere yer verilmesini ifade eder. Film ve dizilerde etnik kökenleri ve cinsel yönelimleri farklı insanların görülmesi, karakter çeşitliliğini arttır. Bunu daha iyi açıklamak gerekirse, tamamı Amerikalı olan bir eserdeki karakterler 2 boyutlu olarak ifade edilir. Küresel pazarlamada, 2 boyutlu karakterlerin kültürleri ve davranışları her toplulukta karşılık bulmayabiliyor. Bu nedenle, karakterin etkin kökenleri ve cinsel yönelimlerini çeşitlendirmek amacıyla eserlere yeni karakterler serpiştirilir ve bu karakterler küresel seyircide karşılık bulması beklenir.

Diversity durumu, Whitewashing durumuyla oldukça karıştırılmaktadır. Whitewashing durumu genellikle reboot yapımlarda veya uyarlamalarda görülür. Whitewashing’in uygulandığı yapımlarda orijinal kaynaktaki karakterin farklı bir etkin kökenli karaktere dönüştürülmesini ifade eder. Örneğin, zenci bir Harry Potter’ın olduğu bir yapım, Whitewashing uygulanmış bir yapım halini alır.

Film yapımcıları artık global sinema pazarına filmlerini satmanın peşinde. Bu durumda ülke toplulukları, klasikleşmiş Amerikan tipi karakterleri artık ilgi çekici bulmuyor. İnsanlar kendilerine benzer kişiler görmek istiyorlar. Bu durumda yapımcılar, izleyici kitlesi için karakter çeşitliliğini arttırmak için, farklı etkin kökenli karakterler kullanarak, karakter yelpazesindeki çeşitliliği arttırmayı amaçlıyor.

Pazarlama unsuru olarak bir örnek vermek gerekirse, Iron Man 3 (2013), Asya sinema pazarında, etnik köken çeşitliliğini göstermek için normal yapımdan ayrı olarak Çinli bir kızın yer aldığı sahneyle vizyona girdi. Böylelikle Çinli seyirciler, kendi toplumundan bir karakter/oyuncu görmüş oldu. Diğer ülkelerde ise bu sahne filmden çıkarıldı ve sadece Asya pazarında yer aldı.

Amaç global izleyicisinin beğenisi olunca, Netflix gibi platformlar da kendi yapımlarını Diversity üzerine kuruyor. Etnik kökenli ve cinsel yönelimi farklı karakteri mutlaka bir yapıma koyuyorlar. Her ne kadar sevilmediği düşünülse de, sevenlerin epey fazla. En çok kullanılan Diversity karakterleri; asyalı, siyahi, hintli, arap veya eş cinsel olduğu görülüyor.

Ayrıca Bakınız: Diversity

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.