Film Noir Nedir? Sinemada Kullanımı Nasıldır? Neden Kullanılır?

Film Noir Nedir? Sinemada Kullanımı Nasıldır? Neden Kullanılır?

Film Noir, stilize edilmiş bir film tipini ifade eder. Genellikle; depresif, melankolik ve dramatik bir atmosferde geçen, polisiye unsurlar kullanılarak hikaye anlatmak tercih edilir. Depresif atmosferi yansıtmak için mümkün olduğunca karanlık sahnelere yer verilir. Amaç karanlık bir atmosfer olduğundan, gündüz sahnelerinin yer aldığı çekimler pek görülmez. Depresif etkiyi sağlamak için, neşeli gösterecek renkler pek kullanılmaz hatta geneli siyah beyazdır. Eski dönemde sinema ve TV’lerde renk zaten kullanılamasa da, Film Noir kendisine özgü atmosferiyle bambaşka bir alt tür yaratmıştır ve siyah beyaz olmaları imza haline gelmiş. Günümüzde de Film Noir yapımlar çekiliyor ve kasıtlı olarak renkler siliniyor. Çünkü renk kullanımı; karakter tipleri ve mevsim-mekan gibi evrene ait durumları çözmek konusunda seyirciye ipucu verir ve gizemin önemli olduğu bu yapımlarda, ipuçlarının açığa çıkarılması pek tercih edilmez. Örneğin diğer filmlerde, sıcak bir ortamı belirtmek için daha sıcak renkler kullanılır ve bu renk dengesini oluşturmak için sahnede veya post prodüksiyonda sarı tonlar görüntüye eklenir ve bunlar genelde 6000 Kelvin altındaki tonlardır.

Film Noir uyarlamalamalarında, ana karakterin olayları seyir eşliğinde anlattığı bir dış ses ön plana çıkmakta.

Film noir, genellikle kış veya sonbaharda geçer ve havası genellikle; yağmurlu, bulutlu veya dolunayın göründüğü şekilde gösterilir. Bu nedenle mevsim veya ortamın sıcaklığını göstermek gibi bir zorunluluk da oluşmaz. Günümüzde Film Noir tekniğiyle renkli filmlerde çekiliyor. Örnegin, Watch Men. Ancak siyah beyaz olmadığı için Film Noir kategorisine giremiyor.

Film Noir Nedir? Sinemada Kullanımı Nasıldır? Neden Kullanılır?

Film Noir yapımlarinda, rengin tamamen görünmemesi gibi bir zorunluluk yok. Bazi yapımlarda, temel bir renk referans alınarak kullanılıyor. Renk kullanımındaysa, kırmızı dışında renklere pek yer verilmiyor. Kırmızı da şehvet ve arzu duygularını güçlendirmek için kullanılıyor. Siyah beyaz filmde sadece kırmızı rengin olduğu sahneler genel olarak; kadın kıyafeti, kan veya hikayede önemli unsurları diğer nesnelerden ayırmak için kullanılır. Rengin bu şekilde kullanımına Monochrome denilmektedir.

Film Noir yapımlar, cinayet ve polisiye-dedektiflik olaylarını en sık şekilde işleyen türlerdir. 1950’li yıllarda en popüler dönemini yaşayan bu film türü, henüz renkli filmlerin yer almadığı sinema dünyasında kısa sürede popüler bir sinema kültürü haline geldi.

Film Noir’lerde dramatik etki için Cucoloris Aydınlatma yöntemi en sık kullanılan tekniklerden biridir. Cucoloris Aydınlatma hakkındaki önceki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Cucoloris (Latince: kukoloris diye okunur), diğer isimleri cookies veya ızgara paneldir. Cucoloris, İnsan yapımı ışık kaynaklarını süzmek veya daha stilize görünmelerini sağlamak için kullanılan kontrplağa verilen isimdir. Ayrıca belirli gölgeler oluşturmak için ışığı kesmek veya şekillendirmek için de kullanılır. Bu teknik, sahnede çekilen bir kadrajın farklı bir yerde çekildiği yanılsamasını yaratmada son derece başarılıdır.

Genellikle üç tür Cucoloris (Izgara Paneli) kullanılır:

  1. En yaygın türü kontrplaktan yapılır ve ışığın geçmesi için panelde delikler açılır.
  2. Başka bir Cucoloris türü “Celo” olarak adlandırılır ve rastgele şekiller kesilerek yapılır. Celo, daha ince gölge desenleri oluşturmak için kullanılır.
  3. Üçüncü bir Cucoloris türü, dallanmalar veya çukurlar (brancholorises or dingles) olarak bilinir ve bunlar, daha doğal gölgeler oluşturmak için ışık kaynağı ile fotoğraflanan nesne veya kişi arasına yerleştirilebilen ağaç dalları veya diğer nesneleri kapsar.
Film Noir Nedir? Sinemada Kullanımı Nasıldır? Neden Kullanılır?

Günümüzde çekilen Film Noir’ler, dramatik etkiyi yükseltmek için siyah beyaza çevriliyor ve 1950’li dönemlerin kıyafetleri, arabaları ve o dönemi yansıtmak için diğer temel unsurlara yer veriliyor. Günümüz seyircileri, siyah beyaz filmleri pek tercih etmediğinden; hiciv, parodi veya bir film için kısa bir sahnenin çekilmesinde atmosferin yaratılması için kullanmak tercih ediliyor veya atmosfer kopyalanarak renkli halde sunuluyor. Buna bir örnek vermek gerekirsek, Sin City – Günah Şehri (2005) iyi bir örnek olur.

Ayrıca Bakınız: Film Noir

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.