Inverse Ninja Law (Ters Ninja Kanunu) Nedir? Filmlerde Kullanımı Nasıldır?

Inverse Ninja Law (Ters Ninja Kanunu) Nedir? Filmlerde Kullanımı Nasıldır?

Inverse Ninja Law (Ters Ninja Kanunu), senaryoda önemli yere sahip karakterlerin, nispeten önemsiz olan diğer karakterle; aksiyon, çatışma veya kavga benzeri; ölümle sonuçlanması beklenen sekanslarda, asla yaralanmaması veya ölmemesi durumunu ifade eden kurgu-yazım tekniğidir.

Genellikle Inverse Ninja Law’ın kullanıldığı senaryolarda, ana karakterler; senaryoda öneme sahip diğer karakterlerle (Kötü başrol karakteri vb.) karşı karşıya geldiklerinde; yaralanır veya ölürler. Senaryolarda, genel olarak başrol oyuncularının başına ne gelirse gelsin (ağır şekilde yaralansalar bile), filmin sonuna dek ölmezler. Sanki bir zırh giymiş gibi; yazar tarafından korunmaları olayına Plot Armor (Konu Zırhı) denilir.

Inverse Ninja Law (Ters Ninja Kanunu) ile yazılmış öyküde; ismi, repliği veya senaryoda önemli bir kişiliği olmayan karakterler; başrol veya yan oyuncularla (Deuteragonist) aksiyon veya çatışma haline girer. Bu teknikle yazılan hikayelerde, başrol karakterinin üzerine onlarca insan; öldürmek veya esir almak için gelir veya; onlarca insanla silahlı çatışmaya girilir ancak, başrol karakteri hepsini alt eder.

Inverse Ninja Law (Ters Ninja Kanunu) Nedir? Filmlerde Kullanımı Nasıldır?
The Matrix Reloaded filminden bir dövüş sahnesinde başrol karakteri, bir grup kişiyle dövüşür ve zorlanmadan yener.

Inverse Ninja Law (Ters Ninja Kanunu) ile yazılmış öyküde; kötü tarafta yer alan ve kişiliği bir öneme sahip karakter de, en az başrol oyuncusu kadar yenilmez gösterilir. Bu nedenle başrol karakteriyle karşılıklı sahnelerde, biri diğerini kolayca öldüremez. Uzun süren bir mücadele içine girerler ve iki taraftan biri kazanır.

Inverse Ninja Law (Ters Ninja Kanunu) Nedir? Filmlerde Kullanımı Nasıldır?
Matrix filminin baş kötüsüyle, ana karakter karşı karşıya geldiğinde, onu yenmek kolay olmaz ve kaçar. (Bu sahne, yukarıdaki sahneden öncesine aittir. Yani ilerleyen filmlerde, karakter de dövüş konusunda ustalaşır. Ancak son filmde de zorlu mücadele içine girildiği görülebilir.)

Ayrıca Bakınız: Inverse Ninja Law

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.