Remake Nedir? Reboot Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılıyor?

Remake Nedir? Reboot Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılıyor?

Remake, Reboot ve Remaster işlemleri; sinema, tv dizileri ve bilgisayar oyunlarına yönelik işlemlerdir. Biz bu yazımızda sinema ve TV dizilerine yönelik hallerini ele alacağız.

Remake Nedir?

Remake (Yeniden Çevrim), bir yapımın; hikayesi, karakterleri ve evrenine sadık kalarak yeniden çekme işlemine verilen isimdir. Film yapımcıları Remake’i, yeni teknolojiye ayak uyduracak şekilde, yeni nesil sinemacılık yöntemleriyle bir yapım üretmek amacıyla yapıyor. Böylelikle CGI (Dijital görsel efektler), senaryo iyileştirmeleri gibi avantajlar da beraberinde geliyor. Remake yapımlarda, oyuncuların dış görünüşleri oldukça değiştiği için genellikle farklı oyuncu kadrosu kullanılmakta. Ancak yeni teknolojiyle önceki yapımlardaki bir karakter hiç yaşlanmamış gibi aynı görüntüsüyle de yapımda yer alabiliyor.

Karakter canlandırmaya örnek vermek gerekirse, bilim kurgu sinemasına öncülük eden Blade Runner (1982) filmindeki bir karakter, Blade Runner 2049 (2017) devam filminde aynı görüntüsüyle yer aldı. 35 yıllık bir zaman geçmesine rağmen oldukça başarılı şekilde önceki yapımdaki karakter oynatılmış olundu.

Remake Nedir? Reboot Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılıyor?
Blade Runner, Karakter Remake Örneği.

Reboot Nedir?

Reboot (Yeniden Başlatma), eski bir filme (veya bazen bir film serisine) dayalı olarak yeni bir yapımın çekilmesine verilen isimdir. Reboot’larda genellikle, eski filmlerden kaynak materyal kullanılmaz veya eski hikaye yeniden işlemez. Ancak eski evrenin kurallarına sadık kalınabilir. Ancak yapımcı, tercihine bağlı olarak evrenin kurallarını tamamen de değiştirebilir. Reboot’lar, olay örgülerini göz ardı edebilir. Bazı durumlarda, Reboot’lar sadece IP (Intellectual Property) fikri mülkiyet haklarını kullanır ve geriye kalan her şey bambaşkadır.

Remake Nedir? Reboot Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılıyor?
hababam Sınıfı Reboot Örneği.

Ayrıca Bakınız: Yeniden Yapım

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın. Digitally Remaster hakkındaki önceki yazımızı da okumanızı öneririz.

İlgili Makale  Prequel (Ön Bölüm) Nedir? Sinemada Kullanımı Nasıldır?