Dream Sequence Nedir? Film Yapımlarında Rüya Sahneleri Nasıl Yapılmalı?

Dream Sequence Nedir? Film Yapımlarında Rüya Sahneleri Nasıl Yapılmalı?

Dream Sequence (Rüya Sekansı), film ve televizyonda izleyicileri ana hikayeden farklı bir olay örgüsüne saptırma amacıyla kullanılan bir hikaye anlatma tekniğidir. Rüya Sahnelerinin kullanım amacı, karakterin korkularını veya bilinçaltında yatanları seyirciye göstermektir. Bu nedenle diyalogla anlatılması zor olan veya söylemek yerine göstermenin tercih edildiği hikayelerde kullanılıyor. Rüya sahneleri; geçmişte, gelecekte veya alternatif bir gerçeklikte geçiyor olabilir. Genellikle rüya sekansının başında veya sonunda ana hikaye ilerleyişinden farklı olduğunu ayırt etmeye yardımcı olmak için sesli veya görsel işaretler kullanılır. (Bunlar dijital renk efektleri, sahne geçiş efektleri ve duman, sis gibi sette yapılan Practical efektler olabilir. Practical Effects hakkındaki önceki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir rüya sekansının başlamasını göstermenin en yaygın yöntemi, uykuya dalan bir karakteri göstermektir. Bununla birlikte, bazı film yapımcıları karakterin uykuya daldığı kısmı atlamaya ve bunun yerine sadece karakterin uyanışını göstererek sahneyi aniden kesmeye karar vererek izleyiciye önceki sahnenin sadece bir rüya olduğunu bildirebilir. Bunu yapmalarının sebebi, izleyici rüya sahnesinin ne zaman başladığını bilmediği için, seyrettiği her şeyi ana hikayenin bir parçası olarak düşünür ve uyanma sahnesinde izleyici üstünde şok etkisi oluşur.

Dream Sequence Nedir? Film Yapımlarında Rüya Sahneleri Nasıl Yapılmalı?
Poet Anderson: The Dream Walker

Bazı hatalı kullanımlarda veya tercihen, sahnenin rüyamı mı gerçek mi olduğu izleyenlere belirtilmez. Bu da senaryo ilerleyişindeki mantık hatalarına yol açar. Seyir keyfinin engellenmemesi için, rüya sahneleri bu nedenle açık şekilde belirtilerek kullanılıyor.

Ayrıca Bakınız: Dream sequence

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.