Digitally Remaster Nedir? Filmleri Restore Etme Hakkında Bilgiler

Digitally Remaster Nedir? Filmleri Restore Etme Hakkında Bilgiler

Digitally Remaster, bir filmin dijital olarak yeniden düzenleme işlemine verilen isimdir. Bu işlem, filmin orijinal negatifinin, dijital olarak yeniden işlenerek yüksek çözünürlükte yeni bir kayıdının, dijital kopyasının (veya baskısının) oluşturulması anlamına gelir. Eski bir filmin dijital bir kopyasını oluşturma süreci çok karmaşık olabilir ve tamamlanması bazen bir yıldan fazla sürebilir. Bazı durumlarda eski kaydı kare kare düzenlemek gerekebiliyor.

İşlem, orijinal filmin kare kare en az 2K çözünürlükte taranmasıyla başlar. Bazı filmler, ileriye dönük olsun diye 2k tarama sırasında 4K, 6K veya daha yüksek çözünürlüklerde taranır ve depolanır. Daha yüksek çözünürlüklerde tarama, projeye birkaç gün veya hafta ekler ve daha fazla depolama alanı ihtiyacı gerektirir.

Film tarandıktan sonra, dijital restorasyon operatörleri görüntüde meydana gelen çizikleri, parazitleri ve tozu gidermek için dijital restorasyon yazılımı kullanır. Ayrıca eksik kareleri, enterpolasyon tekniğiyle ekleyebilir ve solmuş renkleri düzeltmek veya geliştirmek için color correction işlemleri uygularlar. Tüm bu işlemler sıfırdan bir post prodüksiyon işlemi gibi ilerler. Filmin sesini iyileştirmek ve arka plan gürültüsünü ortadan kaldırmak, diyalog sesini artırmak ve hatta etkileyici bir deneyim yaratmak için surround ses eklemek için yeniden düzenlemek de gerekebilir. Bu kararları proje yöneticisi verir.

Digitally Remaster Nedir? Filmleri Restore Etme Hakkında Bilgiler
Digitally Remaster (Restorasyon) işleminde renk düzeltmeleri büyük önem taşımaktadır.

Film Restorasyon Yazılımları Hangileridir?

Restorasyon yazılımları, bir filmin restore edilebilmesi için gerekli tüm araçları içinde barındıran bilgisayar programlarıdır. Genellikle parazitleri silmek için fırçalar, otomatik renk eşitleme, FPS yani kare sayısını arttırma, çözünürlük yükseltme gibi tüm algoritmalar bu yazılımlarda mevcuttur. Yazılımlar eklenen kaydı resim dosyalarını böler ve kare bazlı işleme gerçekleştirir. Bu nedenle yüksek sistem özelliklerinin olması önemlidir. bazı restorasyon yazılımları şunlardır:

  • DIAMANT-FILM DustBuster+ : Etkileşimli veya otomatik toz giderme işlevi içeren yarı otomatik toz giderme aracına sahip bir yazılım. Ayrıca, enterpolasyon (kare çoğaltma), SpliceRepair, Piksel Klonlama, InPaint (doğrusal enterpolasyon), ExInPaint (otomatik iyileştirme), Perspektif düzeltme, renk ayarları, ColorBalance, HistoryBrush, Bulanıklaştırma, Keskinleştirme araçlarına sahiptir. Filtrelerden bazıları; Toz filtresi, ExInPaint (kamera tüy giderme), Birincil Renk Düzeltme, Dönüştürme, DeadPixel, Görüntüdeki tarihi silme, NoiseTV, Paint, StabROI, Invert’dir.
  • Blackmagic Design DaVinci Revival Pro: Bu yazılım Linux platformuyla uyumludur ve otomatik mod ile görüntüdeki; kir, toz, film grain ve parazitlenme giderici araçlarla filmi otomatik olarak restore etmek için kullanılabilir. HD yayın, Blu-ray, DVD vb. platformlarda izlenebilmesi için video kaydına stabilizasyon yapılabilir.

Ayrıca Bakınız: Film preservation

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.