DIY Diffusion ve Butterfly Nedir? Film Yapımında Işık Kontrolü

DIY Diffusion ve Butterfly Nedir? Film Yapımında Işık Kontrolü

Film yapımında Butterfly (kelebek), doğal veya yapay ışıkları kontrol etmek amacıyla üzerine malzemelerin monte edildiği bir çerçeveyi temsil eder. Çerçeve; tahta, plastik veya metal olabilir. Bu çerçeveyi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Kullanılan malzemenin türüne bağlı olarak Butterfly’lar; ışığı tamamen engellemek, sert ışığı yumuşatmak, ışığı yansıtmak veya yeşil perdeler oluşturmak için kullanılabilir. Büyük boyutlu halleri, güneş ışığının çok sert olduğu dış mekan çekimleri için harika bir yumuşatma sağlar. Bu yumuşatmayı Butterfly çerçeveleri üzerine bez gerdirerek sağlamaya DIY Diffusion denilir.

Butterfly aşağıdaki standart boyutlarda üretilmektedir:

  • 6 metre x 6 metre
  • 8 metre x 8 metre
  • 12 metre x 12 metre
  • 20 metre x 20 metre

Kelebeğe monte edilen malzemeler, düz ve gergin bir yüzey oluşturmak için genellikle takılacak çerçeveden 1,5 kat daha küçüktür.

DIY Diffusion ve Butterfly Nedir? Film Yapımında Işık Kontrolü
Butterfly  çerçeve üzerine beyaz bir perde gerdirilerek DIY Diffusion elde edilmiş. Sol alt kısımdaki fotoğrafta DIY Diffusion kullanılmadan bir kayıt alınmış. Görüntü sert ışık sebebiyle keskin kontrastlı ve ışık dengesiz olduğu görülmüştür. Sağ alt kısımda ise DIY Diffusion kullanılarak yumuşak bir ışık elde edilmiştir.

Ayrıca Bakınız: Diffuser (optics)

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.