Crossover Nedir? Sinema ve Televizyonda Crossover Ne Anlama Geliyor?

Crossover Nedir? Sinema ve Televizyonda Crossover Ne Anlama Geliyor?

Çoğu film veya televizyon dizileri, gerçek dünyadan bağımsız kurgusal evrenlere sahiptir. Bu kurgusal evrenlerin, kendilerine ait kuralları ve karakterleri vardır. Crossover, birbirinden farklı bu kurgusal evrenlerdeki karakterlerin veya nesnelerin, aynı evrende bulundurulmasını ifade eder. Örneğin; The Simpsons ve Family Guy isimli iki TV dizisinin de yaratıcıları farklıdır. Ancak iki evrenin de karakterlerinin yan yana geldiği bir TV dizisi bölümüne sahiptir.

Crossover Nedir? Sinema ve Televizyonda Crossover Ne Anlama Geliyor?
crossever nedir 1

Crossever’ın en iyi bilinen örneklerinden biri, Disney, Warner Bros ve MGM gibi çeşitli şirketlerden çok sayıda çizgi film karakterini içeren Who Framed Roger Rabbit’tir (1988). Donald Duck ve Daffy Duck’ın bir piyano sahnesinde karşı karşıya gelmesi ve Mickey Mouse ve Bugs Bunny’nin birlikte paraşütle atlamaları gibi, asla birlikte var olmayan çizgi film karakterleri bu sinema filminde birbirleriyle etkileşime giriyorlardı.

Bir diğer örnek de (Ready Player One) filmidir. Bu filmde eski yeni birçok sinema, tv dizileri ve bilgisayar oyunları gibi evrenler tek bir hikayede birleşmiştir. Türk yapımı bir diziden örnek verecek olursak, Leyla ile Mecnun tv diziyle, Behzat Ç. tv dizisinin karakterlerinin bir araya geldiği bir bölüm mevcut.