Provisional Title (Geçici İsim) Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılıyor?

Provisional Title (Geçici İsim) Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılıyor?

Film isimleri, pazarlamada büyük bir öneme sahiptir. Provisional Title (Geçici Ad), filmin vizyona girmeden önce tanımlamak için kullanılan geçici isimleridir. Bu isimler genelde senaryoda yer alan ana başlıkları içerir (Senaryo Adı), ancak IP (Intellectual Property) fikri mülkiyet hakları sebebiyle, ismin kullanılamadığı durumlarda, farklı isimler kullanılmak tercih edilebilir. Bu iş farklı şekillerde de bilinmektedir; Working title, Scratch, Geçici Ad.

Her filmin ismi, aynı zamanda ticari bir markadır. Bir film vizyona girdiğinde Kültür Bakanlığı tarafından onaylanır ve telif haklarının korunması için Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan tescil ettirilmesi gerekli hale gelir. Yurtdışında durumlar biraz daha farklıdır. WIPO benzeri tescil yerleri kullanılabilir ancak, filmin logosunun yer aldığı görsel ibareler için ayrıca Endüstriyel Tasarım patenti almak şarttır. Kanunen bir tescil işleminde itiraz hakkı olan 6 aylık süre içinde, tescil edilen marka haklarına itiraz gelebilir. Eğer vizyon tarihine yakın bir tarihte tescil edilen markaya itiraz gelirse, film belirtilen isimle çıkması zaten mümkün olmaz çünkü tescil edilemez.

Tescil edilen isimler, filmin çıkışından sonra 6 aylık bir süre önce halka açık şekilde takip edilebilir bir durumdadır. Bu nedenle ticaretin döndüğü sinema endüstrisinde, tescil edilen isme yönelik itirazların gelmesi kaçınılmaz bir hal alıyor. Bu durumda film yapımcıları iki farklı şekilde geçici ismi kullanılıyor.

Provisional Title’ların ilk kullanım amaçları; film için düşünülen gerçek adın sızıntıya uğrayıp tescil itirazının gelmemesi içindir. İkinci kullanım şekli ise gerçekten etkileyici bir isimi henüz bulamayışlarıdır. Bu nedenle düşünülen ada benzer sembolik bir isimle film anılır. Örneğin, James Bond film için Bond 22, Bond 23 gibi seri numaraları isimler kullanıldı.

Provisional Title sadece filmler ve diziler için değil, kitap ve bilgisayar oyunları için de sıklıkla kullanılan taslak isimleri temsil ediyor. Birkaç değişen film ismi örneği.

Arms and the Dudes (Eski Adı) : War Dogs (Yeni Adı)

The Hangover : Very Bad Trip

Provisional Title (Geçici İsim) Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılıyor?
Provisional Title (Geçici İsim) Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılıyor?
Fransa’daki temsili isimler.

Ayrıca Bakınız: Provisional Title

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.