The Law of Power Proportionate to Effort (Çabayla Orantılı Güç Yasası) Nedir?

The Law of Power Proportionate to Effort (Çabayla Orantılı Güç Yasası) Nedir?

Bir yetenek ne kadar güçlüyse, kullanımı o kadar zor olur. Tabii Kötü adam olmadıkça. The Law of Power Proportionate to Effort, en fazla süper kahraman filmlerinde kullanılır. Özetle, gerçekten önemli bir etki açığa çıkartmanın gerekli olması için efor sarf etmenin gerekli olduğu durumu ifade eden gayriresmi bir kanundur. Bu kurala uyan senaryolarda, karakter bir yeteneğini veya gücünü açığa çıkartmak için, oldukça zorlanır hatta ölebilir. Fantezinin içerdiği tüm senaryolarda buna benzer bir olay görmek mümkündür.

En bilinen The Law of Power Proportionate to Effort (Çabayla Orantılı Güç Yasası), The Green Mile (Yeşil Yol) filmindeki John Coffey karakteridir. John Coffey karakteri güçlerini kullandıkça bitkin düşüyor ve ölmeye başlıyor. Bu nedenle önemli bir yeteneğini sürekli kullanamıyor.

The Law of Power Proportionate to Effort kuralına uyan bir senaryoda, güçler sürekli kullanılamaz. Zorlu şekilde açığa çıkan bu güçler, senaryonun krtik noktalarında ve genellikle dramatik etkinin yükseltildiği kısımlarda açığa çıktığı görülüyor. The Green Mile filmi dışında, Stranger Things dizisinde de benzer kullanımları görülmekte. Karakter gücünü kullandığında burnunun kanadığı sürekli olarak gösteriliyordu.

Çabayla Orantılı Güç Yasası, aşağıdaki ölçekte kendini gösterir. Genellikle En Zordan En kolaya doğru olan sıralama şöyledir:

 • Inkontinans
  • Karakter, güçlerini hiç kontrol edemez. Güçler varsayılan olarak istenildiğinde kullanılamaz durumdadır ve bunları kullanmanın istekle olduğu bir yol yoktur veya bu yollar çok zordur. Bazen güçlerini harekete geçirmek için başka birine ihtiyaç gerekli olabilir.
 • Fiziksel/Zihinsel Stres
  • Sadece odaklanmak ve zihinsel çaba gerektiren güçlerdir. Tipik olarak, bu gibi güçlerin kullanımı, karakterde  kalıcı hasara neden olur ve sadece sınırlı sayıda kullanılabilir şekildedir.
 • Konsantrasyon / Şarj Etme
  • Karakterin tüm dikkatiyle konsantrasyonu korumak, meditasyon yapmak, enerji/kaynak toplamak şeklinde kullanılan güçlerdir.
 • Fiziksel Eylem
  • Karakter, güçlerini yorucu olmayan bir fiziksel eylemle açığa çıkarması durumudur. Örneğin karakter, fiziksel olarak düşmanlara atılması gereken bir Enerji Topu oluşturabilir veya ,bir kesme hareketi yaparak bir nesneyi ikiye bölebilir.
 • Mimik
  • Karakter, yeteneklerini zahmetsiz bir yüz ifadesiyle açığa çıkarabilir.
 • Düşünce
  • Karakter sadece bir düşünce ile yeteneklerini kullanabilir.
 • Açığa Çıkarmadan Kullanma
  • Karakterin hiçbir şey yapmasına gerek yok. Güçleri her zaman açığa çıkmış haldedir. Bunlar genellikle fiziksel görünüme sahip güçler için geçerli olur.
İlgili Makale  Madonna–Whore Complex (Madonna Kompleksi) Nedir? Senaryo Yazımı

Bu tür terimleri ve kuralları bilmek; senaryo yazarken göz önüne alındığında, klişelerin oluşmasını önler, özgün bir hikaye anlatılmasını sağlar. Hikaye kuralları, filmler veya dizilerde oldukça fazla şekilde işlenmesi sebebiyle bir kural halini almıştır. Yani genel olarak kurallar, gayriresmi bir isime sahiptirler. Oyuncu, yazar, set çalışanlarının ve yönetmenlerin bu kuralları biliyor olması çekim süresini hızlandırır ve ne şekilde çekilmesi gerektiğinin de anlaşılmasını sağlar. Ayrıca bu kuralların gayriresmi adını bilmeniz, örnek sahneleri bulmanızı veya araştırmanızı da sağlar.

Şimdi Cast ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.