Madonna–Whore Complex (Madonna Kompleksi) Nedir? Senaryo Yazımı

Madonna–Whore Complex (Madonna Kompleksi) Nedir? Senaryo Yazımı

Madonna–Whore Complex (Madonna Kompleksi), aşk içeren senaryolar yazılırken kullanılan gayriresmi bir kuraldır. Bu kuralın yer aldığı senaryolarda, başroldeki erkek karakterin; bakire ve “deneyimli” iki kız arasında bir seçim yapması gerekiyorsa, her zaman bakirenin seçildiği senaryoları ifade eder. Bu kural, çoğunlukla klişeleşmiş aşk filmlerinde sıkça kullanılır. Türk dizilerinde Madonna Kompleksi’ne mutlaka rastlanır. Ayrıca bakire olmayan karakter genel olarak kötü tarafta resmedilir.

Senaryolarda iki tip kullanımı vardır. İlk kullanımı, bakire olan kızın, başrol de yer aldığı yapımlar. İkinci kullanımı başrolde erkeğin yer aldığı ve iki kadın arasında seçim yapması gerektiği yapımlardır.

Bu kanunun kullanıldığı filmlerden birine örnek, Kick-Ass 2 filmidir.

Madonna–Whore Complex (Madonna Kompleksi) Nedir? Senaryo Yazımı

Bu tür terimleri ve kuralları bilmek; senaryo yazarken göz önüne alındığında, klişelerin oluşmasını önler, özgün bir hikaye anlatılmasını sağlar. Hikaye kuralları, filmler veya dizilerde oldukça fazla şekilde işlenmesi sebebiyle bir kural halini almıştır. Yani genel olarak kurallar, gayriresmi bir isime sahiptirler. Oyuncu, yazar, set çalışanlarının ve yönetmenlerin bu kuralları biliyor olması çekim süresini hızlandırır ve ne şekilde çekilmesi gerektiğinin de anlaşılmasını sağlar. Ayrıca bu kuralların gayriresmi adını bilmeniz, örnek sahneleri bulmanızı veya araştırmanızı da sağlar.

Şimdi Cast ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.

İlgili Makale  Law of Conservation of Normality (Normalliğin Korunması Yasası) Nedir?