Law of Conservation of Normality (Normalliğin Korunması Yasası) Nedir?

Law of Conservation of Normality (Normalliğin Korunması Yasası) Nedir?

Law of Conservation of Normality (Normalliğin Korunması Yasası); gerçek hayatın referans alınarak kurgulandığı bir yapımda, hikayede ne kadar olağanüstü durumlar yaşanırsa yaşansın karakterlerin yine de normalde olduğu gibi işe gittiği senaryoları tanımlamak için kullanılan gayriresmi bir kurgu yasasıdır. Normalliğin Korunması Yasası’nda karakterler düzenli olarak işe gidebilir veya hikaye sonunda normal hayatlarına döndüklerini vurgulamak için kullanılabilir. Bu türden bir senaryo genel olarak komedi filmleri veya sitcom yapımlarda kullanılmaktadır ancak istisnai durumlar da olabiliyor.

Law of Conservation of Normality (Normalliğin Korunması Yasası) bir Türk filminden örnek vermek gerekirsek, Kolpaçino’nun ilk filmi iyi bir örnek olabilir. Bu yapımda olaylardan hemen sonra karakterler hiçbir şey olmamış gibi işlerine giderek normal hayatlarını sürdürmeye devam ettikleri görülmektedir.

Law of Conservation of Normality (Normalliğin Korunması Yasası) Nedir?

Bunun dışında neredeyse tüm komedi dizilerinde olaylar yaşandıktan hemen sonra, ertesi bölümde hiçbir şey olmamış gibi karakterlerin işe gitmesi de en sık kullanıldığı şeklidir.

Bu tür terimleri ve kuralları bilmek; senaryo yazarken göz önüne alındığında, klişelerin oluşmasını önler, özgün bir hikaye anlatılmasını sağlar. Hikaye kuralları, filmler veya dizilerde oldukça fazla şekilde işlenmesi sebebiyle bir kural halini almıştır. Yani genel olarak kurallar, gayriresmi bir isime sahiptirler. Oyuncu, yazar, set çalışanlarının ve yönetmenlerin bu kuralları biliyor olması çekim süresini hızlandırır ve ne şekilde çekilmesi gerektiğinin de anlaşılmasını sağlar. Ayrıca bu kuralların gayriresmi adını bilmeniz, örnek sahneleri bulmanızı veya araştırmanızı da sağlar.

Şimdi Cast ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.

İlgili Makale  Never the Obvious Suspect (İlk Şüpheli Asla Suçlu Değildir) Senaryo Kanunları