Law of Disproportionate Response (Orantısız Tepki Yasası) Nedir?

Law of Disproportionate Response (Orantısız Tepki Yasası) Nedir?

Law of Disproportionate Response (Orantısız Tepki Yasası), hikayede bir unsurun ne kadar önemli veya absürt olduğu, karakterlerin tepkisinin yoğunluğuyla orantılı olarak azaldığı durumları ifade etmek için kullanılan gayriresmi bir senaryo kanunudur. Yani, bir unsur ne kadar garipse, karakter o kadar az tepki verir. Bir unsur ne kadar normalse, karakter o kadar fazla tepki verir. Anlaşıldığı gibi mantıksız bir yaklaşım sergilendiğinden, komedi yapımlarında sık şekilde kullanılıyor. Orantısız tepki, Finagle Yasasının bir alt kümesi olabilir. Finagle hakkında önceki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Law of Disproportionate Response’ örnek birkaç sahne belirtmek gerekirse sıklıkla karşılaşılan komedi unsurlarının tamamı sıralanebilir:

  • Karakterler, günlük yaşamlarında karşılaştıkları saçmalıkları umursamıyorlar, ancak nispeten küçük denilebilecek bir engel onları tamamen zorlayabiliyor. Örneğin, bir karakter cesetleri taşırken normal bir tepki verirken, bir ayine denk gelmesi durumunda anormal tepki vermesi durumu.
Kolpaçino filminden bir Law of Disproportionate Response örneği, karakterin daha absürt görünen bir unsurda daha az tepki verdiği görülebilir.

Bu tür terimleri ve kuralları bilmek; senaryo yazarken göz önüne alındığında, klişelerin oluşmasını önler, özgün bir hikaye anlatılmasını sağlar. Hikaye kuralları, filmler veya dizilerde oldukça fazla şekilde işlenmesi sebebiyle bir kural halini almıştır. Yani genel olarak kurallar, gayriresmi bir isime sahiptirler. Oyuncu, yazar, set çalışanlarının ve yönetmenlerin bu kuralları biliyor olması çekim süresini hızlandırır ve ne şekilde çekilmesi gerektiğinin de anlaşılmasını sağlar. Ayrıca bu kuralların gayriresmi adını bilmeniz, örnek sahneleri bulmanızı veya araştırmanızı da sağlar.

Şimdi Cast ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.