Shot/Reverse Shot Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılıyor?

Shot/Reverse Shot Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılıyor?

Shot/Reverse Shot tekniğini açıklamak biraz zor olabilir. Shot Reverse Shot (Çekim/Karşı Çekim) olarak bilinen sinematografi tekniği, iki farklı konumda kamera planı kullanım şeklinin film yapımcılığındaki ismidir. Shot Reverse Shot, bir karakterin başka bir karaktere bakarken, diğer karakterin de ilk karaktere bakarken gösterildiği diyalog sahnelerinde kullanılan film yapımında bir süreklilik oluşturma tekniğini ifade ediyor. Ayrıca, karakterlerin birbirlerine baktıklarını ima etmek amacıyla zıt yönlere dönük şekilde sahne planı başlatılır. Bunu okuyarak anlamak zordur. Bir görsel örnekle anlatmak daha iyi anlamanızı sağlar.

Shot/Reverse Shot Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılıyor?
Kadın karakter, erkek karakterle konuştuğu sahne 1. kamera planıdır. 2. kamera planında erkek zıt bir yönden kadın karaktere doğru dönüyor. Bu çekim Shot Reverse Shot’a güzel bir örnektir. Eğer erkek zıt yönden kadın karaktere bakmasaydı, sadece 180 Derece Kuralı’na uyan bir sahne planlaması olacaktı.

180 Derece Kuralı’nı biliyorsanız, bu kamera planı tanıdık gelecektir. Tek farkı sahne planı değiştiğinde bir karakterin zıt yönden 1. karaktere doğru bakışını değiştirmesi olarak görünüyor. 180 Derece Kuralı’ndan farklı olarak, Shot Reverse Shot’da genelde karakterler yüz yüze bakacak şekilde konumlandırılmazlar. 180 Derece Kuralı hakkındaki diğer yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Shot/reverse shot

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.

İlgili Makale  Eyelines (Göz Hizası) Nedir? Eyeline Match Nasıl Kullanılır?