Eyelines (Göz Hizası) Nedir? Eyeline Match Nasıl Kullanılır?

Eyelines (Göz Hizası) Nedir? Eyeline Match Nasıl Kullanılır?

Bir film veya video prodüksiyonunda, sahnedeki oyuncuların hangi noktaya bakacağını bilmeleri gerekir. Tutarlı göz hizaları kurguda sürekliliği etkiler. Bu nedenle her çekimde göz hizalarına dikkat etmek önemlidir.

Eyeline (Göz Hizası) Nedir?

Göz hizası, oyuncuların sahnede rol alırken baktığı yerlerdir. İzleyicinin, karakterin neye baktığını anlamasına yardımcı olur. Çoğu zaman, bir oyuncu doğrudan başka bir karakterle konuşuyor gibi göründüğünde, bakışlarını diğer oyuncuya değil kameraya yönlendiriyor olabilir. Doğru göz hizasını korumak, oyunculuk tekniğinin önemli bir parçasıdır.

Eyelines (Göz Hizası) Nedir? Eyeline Match Nasıl Kullanılır?
Eyeline Match

Eyeline Match (Göz Hizası Eşleşmesi) Nedir?

Eyeline Match, izleyiciye bir karakterin ne gördüğünü göstermek için kullanılan film tekniğidir. Göz hizası eşleşmesi, izleyicinin, bir şeye veya birine karakterin gözünden bakıldığını hissettirmek için kullanılıyor. Örneğin, bir karakter kadrajın dışında birine veya bir şeye bakıyorsa, karakterin göz hizasından bakılan noktanın görüntüsü kayıt edilir. Böylelikle kamera kadrajı, karakterin gözünden bakıyormuş gibi bir etki oluşturur. Özetleyecek olursak, karakterin gözü hangi noktaya bakıyorsa, kamera o noktayı çeker. Karakterin baktığı ve kameranın çektiği olmak üzere iki ayrı sahne kurguda birleştirilir.

Ayrıca Bakınız: Eyeline Match

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.

İlgili Makale  Shot/Reverse Shot Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılıyor?