Diegetic Sound ve Non-Diegetic Sound Nedir? Filmlerde Müzik Kullanımı

Diegetic Sound ve Non-Diegetic Sound Nedir? Filmlerde Müzik Kullanımı

Bir sinema filminin ses tasarımını oluşturan şey, diegetic ve non-diegetic seslerdir.

Diegetic Ses Nedir?

Diegetic, Yunanca diegesis kelimesinden türemiştir. Diegetic sesler; film dünyasında, hikayenin bir parçası olarak duyulan seslerdir. Örneğin: hikayede bir televizyon açıksa, televizyon sesi diegetic bir sestir. Aynı şekilde; araba sesleri, kuş sesleri gibi filmin içinde karakterlerin duyduğu seslerin tamamı diegetic seslerdir. Hikaye içinde; piyano, keman, gitar ve radyo gibi çeşitli şekillerde duyulan müzikler varsa bunlara da diegetic müzik denir. 

Diegetic Ses Nasıl Yapılır?

Filmde karakterlerin duyduğu varsayılan sesler, mutlaka çekimin yapıldığı gün sette kaydedilmesi gerekmez. Pek çok diegetic ses aslında bir stüdyoda, ses mühendisleri tarafından düzenlenerek daha net hale getirilerek, kurgu aşamasında eklenir. Örneğin:

  • Bir parti sahnesi yeterince kalabalık hissettirmiyorsa, ses tasarımcısı daha canlı bir parti atmosferi yaratmak için kahkaha, müzik veya ortam gürültüsünün sesini yükseltebilir veya sonradan bu sesleri ekleyebilir.
  • Bir orman sahnesinde; öten kuş sesleri yoksa, ses tasarımcısı sonradan kuş sesleri ekleyebilir.

3 Diegetik Ses Örneği

  1. Diyalog: Karakterlerin konuşması diegetic sesin en açık örneğidir.
  2. Nesne ve etkileşim sesleri: Bir karakter karda yürüyorsa, seyirci ayak seslerinin çatırdamasını duymalıdır veya işlek bir caddede duruyorsa, şehrin gürültüsü duyulmalıdır.
  3. Atmosferik sesler: Seyircinin bir sahneye adapte olmasına için kullanılır. Bir orman sahnesinde, ormanı hissettirmek için kullanılan kuş sesleri bu duruma iyi bir örnektir.

Non-Diegetic Ses Nedir?

Non-Diegetic sesler, kaynağı film dünyasından gelmeyen seslerdir. Filmin karakterleri, non-diegetic sesleri duymadığı varsayılır. Tüm non-diegetic sesler, post prodüksiyonda ses editörleri tarafından eklenir. Non-Diegetic seslerin amacı, sahneyi dramatize etmek veya duyguları yönlendirmektir.

3 Non-Diegetic Ses Örneği

  1. Filmin müzikleri, filmin tonunu ayarlamak, duyguları manipüle etmek, drama eklemek, belirsizliği ifade etmek veya bir sürpriz unsuru sağlamak için kullanılır.
  2. Dramatik etki için ses efektleri eklenir ve filmdeki karakterler tarafından duyulmadığı varsayılır.
  3. Öyküyü açıklamaya veya pekiştirmeye yardımcı olmak için kullanılan Voice-Over Narration (Dış sesler), non-diegetic seslere iyi bir örnektir.

Trans-Diegetic Ses Nedir?

Diegetic ve diegetic olmayan ses birleştirildiğinde, buna trans-diegetic denir. Trans-diegetic ses, diegetic olmayan ve diegetic arasında kalan veya tam tersi olan herhangi bir sesi ifade eder. Trans-diegetic ses, sahneler arasındaki geçişler gibi iki şeyi birbirine bağlamaya yardımcı olur .

Trans-Diegetic Ses Örneği ve Film Yapımda Kullanımı Nasıldır?

  1. Hikayedeki karakter bir melodiyi mırıldanır (diegetic ses) ve mırıldanılan melodi dijital bir müziğe (diegetic olmayan ses) dönüşür ve sahnenin sonrasında sadece dijital ses duyulur.
  2. Bir filmin açılış jeneriğinde duyulan müzik (diegetik olmayan ses) jenerikle beraber sona erdiğinde, aynı müzik bir sonraki sahnede bir radyoda duyulan şarkı haline gelir (diegetic ses). Bu örnek, seyirciyi film atmosferine alıştırmak için kullanılıyor.

Bu videodaki Trans-diegetic ses örneğinde; sadece seyircinin duyduğu şarkı dönüşerek, araba radyosunda çalan bir şarkı haline geliyor ve film karakterlerinin de duyduğu varsayılıyor.

Ayrıca Bakınız: Diegetic music

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.