Sinematografide 180 Derece Kuralı Nedir? 180-Degree Rule Hakkında

Sinematografide 180 Derece Kuralı Nedir? 180-Degree Rule Hakkında

Sinematografideki 180 derece kuralı, görsel tutarlılığı korumak için iki karakter arasında hayali bir çizginin oluşturulmasıdır. Böylelikle aynı karede görünmeyen karakterlerin sahnedeki konumu hakkında seyircide geometrik bir algı oluşturmak amaçlanır.

180 Derece Kuralı Nedir?

180 derece kuralı, ekrandaki karakterlerin bakış yönü ve sahne konumunun tutarlılığını korumak amacıyla kullanılan sinematografi ilkesidir. Kural, kameranın nerede konumlandırıldığına bakılmaksızın her karakterin geometrik olarak sahnedeki konumunun tutarlı hale gelmesi amacıyla kullanılıyor. Kamera bu hayali çizginin bir tarafında durduğunda, karakterlerin sol/sağ ilişkisi korunuyor ve izleyicinin görsel tutarlılık duygusunu sürdürmesine yardımcı oluyor. 

Sinematografide 180 Derece Kuralı Nedir? 180-Degree Rule Hakkında

180 Derece Kuralının Doğru Kullanımı: Çünkü her İki Karakter de farklı yöne bakıyor gibi görünüyor.

Sinematografide 180 Derece Kuralı Nedir? 180-Degree Rule Hakkında

180 Derece Kuralının Hatalı Kullanımı: Çünkü her İki Karakter de aynı yöne bakıyor gibi görünüyor.

 

180 Derece Kuralı Nasıl Sürdürülmelidir?

Bir film çekerken sürekli olarak 180 derece kuralını uyguladığınızdan emin olmanın birkaç yolu vardır.

  • Storyboard kullanarak çekmek. Çekimlerinizi önceden planlamak, sette yanlışlıkla 180 derece kuralını ihlal eden bir kamera konumu seçmenizi engeller. Çekimden önce, her karede kameranın ve karakterlerin yerleşimini belirleyen bazı temel storyboard’lar çizin. Diyalog sahneleri için, en yaygın çekim kadrajları bu kurala uymanızı kolaylaştırır.
  • Setteki ilk iş karakterleri konumlandırmak olsun. Sete girdikten sonra, oyuncularınızın nerede duracağını belirleyin ve zihinsel olarak aralarındaki 180 derecelik hayali çizginizi oluşturun. Ardından, çizginin hangi tarafında kameranın konumlandırılacağına karar verin.
  • Göz seviyesine dikkat edin. Bir diyalog sahnesinde tekli çekimler arasında geçiş yaparken, her iki karakterin de yüzleri birbirine bakıyormuş gibi görünmesini istersiniz. Sol taraftaki karakter kamera sağına, sağ taraftaki karakter kamera soluna bakmalıdır. Bu, göz çizgisinin eşleşmesini sağlar. Her iki karakter de aynı ekran yönüne bakıyor gibi görünüyorsa, 180 derece kuralını çiğnemiş ve geometrik tutarlılığı bozmuş olabilirsiniz.
  • Hareketli karakterleri de hesaba katın. Karakterlerinizden herhangi biri hayali çizginiz boyunca hareket ederse, izleyiciye yeni konumlarını gösteren daha geniş bir çekim yapın ve yeni bir hayali çizgi oluşturun. 
İlgili Makale  Shot/Reverse Shot Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılıyor?

 

Sinematografide 180 Derece Kuralı Nedir? 180-Degree Rule Hakkında

 

180 Derece Kuralı Ne Zaman Kırılmalı?

180 derece kuralını kırma şekline ters kesim (reverse cut) denir. Genelde reverse cut ile izleyici şaşırtmak amaçlanır. Reverse Cut kullanılırken, her iki karakterin yüzü de aynı kadrajda görülür. 180 Derece Kuralı’nı kırmanın bir diğer yolu da çekim ölçeğini değiştirmektir. Örneğin, devam eden bir sahnedeki orta çekim ölçeği (Over-The-Shoulder Shot (OTS))’den, geniş çekim ölçeğine (2 Shot) çevrilirse 180 Derece Kuralı kırılmış olur. Çekim ölçekleri hakkında yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Çekim kadrajları hakkındaki yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

 

Sinematografide 180 Derece Kuralı Nedir? 180-Degree Rule Hakkında

Ayrıca Bakınız: 180-Degree Rule

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.