Deep Focus Shot Nedir? Sinema Net Alan Derinliği

Deep Focus Shot Nedir? Sinema Net Alan Derinliği

Deep Focus Shot (Net Alan Derinliği) Nedir?

Film yapımında derin odak veya (net alan derinliği), bir görüntünün tüm öğelerinin (ön plan, orta plan ve arka plan) hepsinin keskin şekilde görünerek kayda alındığı tekniği ifade eder. Bu teknik, yönetmenlerin kadrajdaki tüm ayrıntıları korumalarına yardımcı olur.

Yönetmenler Neden Derin Odaklanma Kullanıyor?

Yönetmenler, görüntünün hem ön planında hem de arka planında önemli olduğunu düşündüğü noktaları seyirciye göstermek için derin odak kullanmayı tercih ediyor. Yönetmenler bu tekniğe “derin uzay” veya “derin sahneleme” olarak adlandırırlar çünkü bu durum aktörlerin ve sahne dekorlarının çok derine konumlandırılmasıyla oluşturuluyor. Böyle bir çekimin işe yaraması için net bir şekilde odaklanmış ve aydınlatılmış bir kadraj yakalamak gerekir.

Derin Odaklı Sinematografi Nasıl Elde Edilir?

Aşağıdaki kamera ayarlarıyla derin odaklı çekimler yapabilirsiniz:

  • Geniş alan derinliği: Alan derinliği, nesnelerin odakta kabul edilebilir bir şekilde göründüğü veya kabul edilebilir bir netlik düzeyine sahip olduğu bir görüntüdeki mesafedir. Geniş veya derin bir alan derinliği, daha uzun bir mesafeyi odak haline getirecektir.
  • Düşük diyafram : Işığın dijital kameranın görüntü sensörüne veya film kamerasındaki film şeridine geçmesine izin veren kamera merceğinin ortasındaki delik. Küçük bir diyafram, sensöre daha az ışığın ulaşmasını sağlar ve bu da daha uzun bir alan derinliği oluşturmaya yardımcı olur.
  • Küçük kamera sensörü : Bir kamera sensörü, deklanşör açıldığında gelen ışığı toplar. Daha küçük sensörlü kameralar, daha kısa odak uzunluklarına izin verdikleri için daha büyük alan derinliklerine sahiptir.
  • Kısa odak uzaklığı : Odak uzaklığı, merceğinizin yakınsama noktası ile görüntüyü kaydeden sensör arasındaki mesafedir. Daha kısa odak uzunluklu lenslere geniş açılı lensler denir, çünkü tek bir görüntüde daha geniş bir görüş alanı ve daha derin odak elde etmenizi sağlar.
İlgili Makale  Camera Shot Focus Nedir? Alan Derinliği Odaklama Çeşitleri Nelerdir?

Bu öğelerin birbiriyle ilişkili olduğunu unutmayın. Örneğin, kısa odak uzaklığına sahip bir merceği daha büyük bir kamera sensörü veya daha geniş bir diyafram ile eşleştirebilirsiniz, yine de nispeten derin bir odak elde edebilirsiniz. 

Derin Odak ve Sığ Odak (Shallow Focus) Farkı Nedir?

Sığ odakta çekilen görüntüler, sığ alan derinlikleri, uzun odak uzunluklu lensler ve geniş diyafram açıklıkları gerektirir. Derin odaklı görüntüler, kısa odak uzunlukları, dar açıklıklar ve derin alan derinlikleri gerektirir. Sığ odaklı görüntüler, keskin bir şekilde tanımlanmış ön plan figürlerine ve bulanık arka planlara (bokeh) sahip olma eğilimindedir.

Deep Focus Shot Nedir? Sinema Net Alan Derinliği
DeepandShallowFocus
Ayrıca Bakınız: Net Alan Derinliği
Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.