Close Up Shot (Yakın Plan Çekimi) Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılıyor?

Close Up Shot (Yakın Plan Çekimi) Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılıyor?

Close Up Shot (Yakın Plan Çekimi veya Yakın Çekim Planı), bir karakterin veya nesnenin, izleyicilerin çok daha fazla ayrıntıyı görebilmesi için yakın mesafeden fotoğraflanması işlemini tanımlamak için kullanılıyor. Sinemada en yaygın kullanım amaçlarından biri, karakterlerin duygu değişimlerini izleyiciye göstermek içindir.

Close Up Shot (Yakın Plan Çekimi) Ne Amaçla Kullanılıyor?

Yakın plan çekimleri birçok farklı nedenden dolayı kullanılabilir. Bilinen bir diğer kullanım şekli ise, izleyicilere, görüntü yakınlaştırılmadığı sürece görmeleri zor olan önemli ayrıntılar göstermek içindir. Örnek vermek gerekirse, bir karakterin okuduğu ve izleyicilerin de okuması gereken önemli bilgileri içeren bir mektubun veya yazılı nesnenin gösterilme amacı, yakın plan çekmek için iyi bir gereklilik örneğidir. Bu önemli ayrıntılar dublaj yapılan filmlerde anlaşılamadığından, seslendirmen yazılı metinleri okuyarak belirtebilir veya alt yazı şeklinde de doğrudan belirtilebilir.

Close Up Shot (Yakın Plan Çekimi) Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılıyor?
Bu sahne, yakın plan çekimine bir örnektir. Eğer bu plan uzak bir kadrajdan çekilseydi, göz yaşları net şekilde görülmeyecekti ve film karakteriyle duygusal bağ kurmak konusunda dezavantaj yaratacaktı.

Yakın çekimin kullanılmasının bir başka nedeni de, bir karakterin duygusal tepkisini göstermektir. Örneğin, bir üzüntü anı veya korku içine giren bir karakterin yakın plan çekimi, karakterin yüzüyle ifade ettiği mimikleri izleyiciye gösterecek ve izleyici tarafından karakterle bağ kurulması sağlanacaktır.

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.