Set Tasarımcısı Nedir? Nasıl Sahne Tasarımcısı Olunur?

Set Tasarımcısı Nedir? Nasıl Sahne Tasarımcısı Olunur?

Yaratıcı bir insansanız ve sanat ve dramadan hoşlanıyorsanız, set tasarımcısı olarak bir kariyer size uygun olabilir. Birçok tiyatro kariyerinde olduğu gibi, uzun vadeli değil ancak üzerinde çalıştığınız yapımlarda kesinlikle iz bırakacaksınız. Set tasarımcıları tiyatro dışında sitcom gibi tv dizilerinde de çalışmaktadır.

Set Tasarımcısı (Sahne Tasarımcısı) Nedir?

Set tasarımcıları bir oyunun, müzikalin veya operanın görsel tarafını yaratır. Setin kendisini tasarlamanın yanı sıra, genellikle ışık tasarımı, kostüm ve sahne donanımı gibi diğer görsel öğelerin genel tonunu ve yönünü belirler ve aydınlatmalar ve kostüm tasarımcıları gibi diğer ekip üyelerine bu yönergeler dahilinde çalışmaları konusunda bilgi verirler. Kullanıldığını duyabileceğiniz alternatif terimler arasında prodüksiyon tasarımı, tiyatro tasarımı, senografi ve sahne tasarımı sayılabilir.

Set tasarımcıları, set için fikirleri tartışmak ve kararlaştırmak için bir oyun veya müzikal sahneye koymanın ilk aşamalarında yönetmenlerle çok yakın çalışır. Yönetmen ve tasarımcı, prodüksiyonun genel konseptini – örneğin nerede ve ne zaman kurulacağını ve çizmek istedikleri belirli temalar varsa, tartışacaklar ve ardından tasarımcı bazı fikirler üretmeye başlayacak.

Normalde set tasarımcısı, provalar başlamadan önce setin bir modelini üretir, böylece sahne arkası ekibi ne yaratmaları gerektiğini bilir ve oyuncu kadrosu da içinde hareket edecekleri alanı anlar. Tasarımcı, setin gerçek sürecine dahil olabilir veya olmayabilir. seti üretiyor, ancak bunun planlandığı gibi ilerlemesini ve soruları yanıtlamak veya tasarımın pratikte çalışmayan yönlerini yeniden düşünmek için uygun olmasını sağlamanız gerekecek. Benzer şekilde, bu öğelerin kısa süreye sadık kalmasını ve gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için genellikle aydınlatma tasarımcısı, kostüm tasarımcısı ve sahne alıcıları/yapımcıları ile yakın bir şekilde çalışmaları gerekir.

Tasarım Kursları Keşfetmek

Set tasarımcısı olmanın tipik bir yolu, üniversitede tiyatro tasarımı veya güzel sanatlar bölümünde okumaktır. Hem lisans düzeyinde (ilk kez üniversiteye giden öğrenciler için) hem de lisansüstü düzeyde (önceden lisans derecesine sahip öğrenciler için) dersler mevcuttur. Tipik olarak, hem set hem de kostüm ve bazen de aydınlatmayı kapsayan bir dizi tasarım ve yapım becerisi öğreneceksiniz.

İlgili Makale  Kostüm Danışmanı Nedir? Costume Supervisor Nasıl Olunur?

Tiyatro tasarımı kursları, genellikle hangi konulara ihtiyacınız olduğunu belirtmez. Bununla birlikte, genellikle çalışmalarınızın bir portfolyosunu göndermeniz gerekecektir, bu nedenle pratikte sanat, drama veya tekstil gibi konuları incelemek yardımcı olacaktır ve ayrıca size yardımcı olması için okul ve üniversite arasında sanat ve tasarım alanında bir vakıf diploması almak isteyebilirsiniz. Çalışmanızın ek, kaliteli örneklerini oluşturun.

Lisans düzeyinde set tasarımı okumak istemiyorsanız (örneğin, kariyer seçeneklerinizi açık tutmak istiyorsanız) sanat, mimari gibi görsel becerilerinizi geliştirecek başka bir konu seçebilirsiniz. Çok sayıda özgün eser üretmek. Lisansüstü bir kursa girmek için en önemli şey. Becerilerinizi sergilemek için güçlü bir çalışma portföyüne sahip olmalısınız; üniversiteler muhtemelen lisans derecenizin sanatla bir bağlantısı olmasını da isteyecektir.

Eğitimden Sonra Tiyatro Tasarımı Kariyeriniz

Çoğu set tasarımcısı serbest (freelance) çalışır. Yani, kalıcı bir işe sahip olmak yerine, farklı tiyatro şirketleriyle oyun bazında çalışırlar. Üniversiteden sonra kendinizi göstermeniz zor olabilir. İlk işlerinizi ücretsiz veya az parayla yapmanız (örneğin, küçük bir festival prodüksiyonu için küçük bir set tasarlamanız) ve faturaları ödemek için başka bir şey yapmanız gerekebilir. Aktör veya yönetmen olmak isteyen arkadaşlarınızla kendi tiyatro topluluğunuzu oluşturabilirsiniz (yine, muhtemelen en iyisi bir günlük iş bulmaktır). Daha büyük yapımlarda çalışmak için ilerleyebiliyorsanız, o zaman para artacaktır, ancak doğru kişiler tarafından tanındığınızdan ve işe alınacak istek listelerinin başında olduğunuzdan emin olmak için kariyeriniz boyunca ağ oluşturmaya devam etmeniz gerekir. Ayrıca, bir ev satın almak istiyorsanız sorun olabilecek güvenli bir gelirinizin olmayacağı gerçeğiyle de yaşamanız gerekecek.

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.