Tiyatro Yazarlığı (Oyun Yazarı) Kimdir? Nasıl Senarist Olunur?

Tiyatro Yazarlığı (Oyun Yazarı) Kimdir? Nasıl Senarist Olunur?
Orijinal fikirlerle doluysanız ve hikaye yazmayı seviyorsanız, oyun yazarlığı (senaristlik) sizin için iyi bir kariyer olabilir. Bir oyun yazmak son derece tatmin edici olabilir, özellikle de daha sonra sahnede oynandığını görürseniz. Bununla birlikte, bunu bir kariyere dönüştürmek başlangıçta zor olacaktır. Oyunculukta olduğu gibi, muhtemelen bu mesleği güvenilir bir maaş sağlayan başka bir iş türüyle dengelemeniz gerekecek. Oyun yazarları resmi bir eğitim sürecinden geçmezler, ancak becerilerinizi ve bilginizi geliştirmeye yardımcı olmak için üstlenebileceğiniz birçok etkinlik ve nitelik vardır. Televizyon, radyo veya film için yazmak için becerilerinizi kullanma fırsatları da olabilir.

Oyun Yazarlığı (Senaristlik) Nedir?

Oyun yazarları tamamen yeni oyunlar yazarlar ve roman gibi mevcut eserleri oyun haline getirirler. Ayrıca, dili daha güncel hissettirmek gibi amaçlara ulaşmak için genellikle bir çevirmenle işbirliği içinde çalışarak, yabancı dilde yazılmış eski oyunların yeni versiyonlarını oluşturabilirler.

Bazen oyun yazarları kendi fikirleri olan bir oyun yazarlar, yazım bittiğinde onu oynamakla ilgilenen bir tiyatro topluluğu bulabilirler mi diye bakarlar. Bu, özellikle sektöre girmeye çalışan bilinmeyen yeni oyun yazarları için geçerlidir. Daha köklü oyun yazarlarından, bir tiyatro şirketi tarafından, önceden ödemesi verilerek yeni bir oyun yazmaları istenebilir. Bu, tiyatro topluluğunun beğendiği oyun yazarı fikrine veya tiyatro topluluğunun bir fikrine (örneğin, oyunun keşfetmesini istedikleri belirli bir konu veya hikaye için kaba bir taslak) dayanabilir. Ttiyatro topluluğu, oyun yazarından belirli bir hikayeyi uyarlamasını veya belirli bir oyunun yeni bir çevirisini sunmasını isteyebilir.

Oyun yazarları, senaryoyu teslim ettikten ve provalar başladıktan sonra genellikle bir oyunla biraz ilgilenirler. Genellikle en azından bazı provalara katılırlar ve senaryonun bazı kısımlarında değişiklik yapmaları istenebilir.

Nasıl Oyun Yazarı (Senarist) Olunur?

Oyun yazarı olmak için ihtiyacınız olan herhangi bir nitelik yoktur. Önemli olan iyi bir senaryo yazma yeteneğidir. Ancak, bu beceriyi geliştirmek için çok çalışmanız gerekecek ve yardımcı olacak yapabileceğiniz çok şey var.

  • Çok oyun okuyun ve çok oyun görün. Tiyatro ve sahne oyunu dünyasının bir bölümünde görev almaya çalışın. Örneğin, profesyonel bir tiyatro veya amatör gösteri için yer gösterici olarak gönüllüyseniz, muhtemelen ödeme yapmadan oturup izleyeceksiniz. Sadece Shakespeare gibi klasikleri değil, yeni oyunları da gördüğünüzden ve okuduğunuzdan emin olun – bugün ne tür tiyatro şirketlerinin ‘evet’ dediğini bilmeniz gerekir.
  • Bulabileceğiniz herhangi bir gösteriye, drama kulübüne veya oyunculuk kursuna katılın. Yazar olmasanız bile oyunların nasıl çalıştığı hakkında hala çok şey öğrenebilirsiniz.
  • Yazın! Yazdıklarının iyi olup olmadığıyla başlamak gerçekten önemli değil. İyi olmanın tek yolu bir yerden başlamak ve devam etmektir.
  • Bölgenizde herhangi bir yazma grubu veya akşam/hafta sonu kursları olup olmadığına bakın.
  • Oyunlarınızı sergilemek için arkadaşlarınızla veya yerel drama gruplarının üyeleriyle bir araya gelmeyi düşünün. Para kazanmanız veya ün kazanmanız olası değildir, ancak bu faydalı bir öğrenme deneyimi olacaktır.
İlgili Makale  Oyuncular Neden Senaryonun Tamamını İncelemelidir?

Becerilerinizi ve mutlu olduğunuz yazılı çalışmaları geliştirdikten sonra, profesyonel tiyatro dünyası tarafından fark edilmenin zamanı geldi. Katılabileceğiniz yarışmalar ve yer almak için yarışabileceğiniz prestijli organizasyonlarla atölyeler ve kurslar var.

Bazı tiyatrolar ve tiyatro şirketleri, bilinmeyen yazarlar tarafından gönderilen oyunları okur ve dikkate alır – ancak sizden hoşlansalar bile, size ödeme yapmak ve ilk oyununuzu oynamak yerine, sizi onlarla daha fazla öğrenme faaliyetlerine katılmaya davet etmeleri daha olasıdır. Büyük isimler Royal Court Theatre, Paines Plough, İskoçya Ulusal Tiyatrosu ve High Tide’dır.

Oyun Yazarlarının Gelişimine Yardımcı Olabilecek Nitelikler Nelerdir?

Bazı okul, kolej ve üniversite dersleri, bir oyun yazarı olarak size yardımcı olacak beceri ve bilgileri geliştirme fırsatları sunar. Bunların hiçbiri gerekli değildir. Onlara harika bir senaryo gönderdiğinizde kimse özgeçmişinizi görmek istemeyecektir ancak bunları faydalı bulabilirsiniz.

  • Türk Edebiyatı size en iyi oyun yazarlarının oyunlarını inceleme şansı verecek.
  • Drama size geniş bir tiyatro anlayışı kazandıracak, deneyler yapmanıza ve belki de üniversite düzeyinde oyun yazarlığı üzerine gelişmenizi sağlayacak.
  • Yaratıcı yazarlık dereceleri size romanlar, kısa öyküler, şiirler ve senaryo yazımı ile oyun yazarlığı gibi farklı yaratıcı yazma biçimlerini öğrenme ve deneme şansı verecektir.

Uzman oyun yazarlığı dereceleri mevcuttur, ancak bunlar yüksek lisans düzeyinde olma eğilimindedir – yani, ilk üniversite derecelerini tamamlamış veya akademi dışında çok fazla ilgili deneyime sahip adaylar için. Sizin gibi bazılarının birinci dereceniz için ilgili bir konuyu incelemiş olması; diğerleri, kursta iyi olduğunuzu kanıtlayabildiğiniz sürece, ne okuduğunuzu önemsemez.

Üniversiteye giderseniz, diplomanızın dışında tiyatroya katılma fırsatınız olabilir. Hatta kampüste ya da Edinburgh Festival Fringe gibi bir festivale götürerek oyununuzu sergilemeye istekli bir öğrenci drama topluluğu bile bulabilirsiniz.

Oyun Yazarı (Senarist) Nasıl Para Kazanır?

Oyun yazarları genelde serbest çalışır. Çoğu kişi her ay düzenli maaş alan çalışanlar değildir. Bunun yerine bir tiyatro şirketinin istediği her senaryo için toplu ödeme alırlar. Ayrıca, provalara katılma ücretleri, bir gösteri için bilet satışlarından alınan paranın küçük bir yüzdesi veya gelecekte birisi oyunu tekrar oynarsa telif ödemeleri gibi bazı ekstralar da olabilir.

İlgili Makale  Informative Dialogue (Bilgilendirici Diyalog) Nedir? Senaryo Kuralları

Bazı oyun yazarları, oyun yazarlığı atölyeleri yürütmek gibi roller üstlenerek ekstra serbest para kazanıyor. Ayrıca başvurabilecekleri birkaç ‘yerleşik yazar’ fırsatı da vardır; bu, bir kuruluş tarafından birkaç hafta veya ay için ödeme yapılmasını içerir – örneğin bir tiyatro, hayır kurumu, iş veya eğitim sağlayıcısı. Yurtta kalan yazarlar, genellikle bulundukları yerden esinlenerek kendi yeni çalışmalarını yaratmayı, yazar adaylarına yardımcı olan öğretim çalışmalarını birleştirir.

Tiyatro Yazarlığı (Oyun Yazarı) Kimdir? Nasıl Senarist Olunur?
Senaryo Yazarlığı

Oyun Yazarlığınızı Başka Bir İşle Desteklemek

Oyun yazarı olmak istiyorsanız, muhtemelen başka bir kariyere de ihtiyacınız olacağını unutmayın. Başarılı oyun yazarları bile oyun yazarlığından faturaları ödemek için yeterince kazanma eğiliminde değiller ve tiyatro için yazar olmak için verilen tuhaf ücretlere hazırlıklı olsanız iyi olur. Dramayla bağlantılı bir şey (televizyon çalışması, ders vermek veya bir ofiste tiyatroda çalışmak veya evin önünde çalışmak gibi) veya tamamen farklı bir şey seçebilirsiniz. Aşağıdaki oyun yazarlığı ile ilgili işlere, yazarlık bölümdeki diğer internet iş ilanlarına göz atın.

Oyun Yazarlığı İle Yakından İlgili Işler

Oyun yazarlığına benzer, hikaye anlatma becerilerinizi kullanırken ekstra para kazanmak için de dahil olmayı düşünmek isteyebileceğiniz bir dizi iş rolü vardır. Oyun yazarlığında olduğu gibi, bunların çoğu serbest çalışmayı ve belirli bir iş parçası için ücret almayı içerir, bu da ‘günlük bir iş’ kadar güvenlik sağlamaz ve hepsi rekabetçi alanlardır.

Film, TV, radyo ve reklamlar için senaryo yazımı

Sahne için yazarken kazandığınız beceriler, film , TV ve radyo draması ve reklamlar için yazmak için gerekenlere benzer olacaktır . Tabii ki, bir sonraki Hollywood gişe rekorları kıran bu davetin gelmesi biraz zaman alabilir,

Senaryo Okuma

Senaryo okuyucular, potansiyellerini değerlendirmek ve içeriklerini özetlemek için tiyatro, film veya yayın şirketlerine veya yarışmalara gönderilen senaryoları okumak için kullanılır. Ayrıca yazarlara bir ücret karşılığında geri bildirim sunan bazı senaryo okuma ajansları da vardır.

İlgili Makale  Everyman Nedir? Senaryoda Kullanımı Nasıldır? Örnekleri Nedir?

TV Senaryo Düzenleme veya Hikaye Oluşturma

Hikaye yazarları, daha sonra senaryo yazarlarına yazacakları bir taslak olarak verilecek yeni, ilgi çekici hikayeler bulmak için uzun süredir devam eden TV veya radyo dramaları üzerinde çalışırlar. Senaryo düzenleme benzer bir roldür ve ayrıca hikayelere odaklanır. Yapımcılar (bir dizinin ticari başarısını sağlamaktan sorumlu olan) ve senaristler arasında bağlantı kurmayı içerir. Kendileri hikaye fikirleri bulabilirler, bir dizideki hikayelerin tutarlı olduğundan emin olabilirler, kısa yazarlar, senaryoları okuyup geri bildirimde bulunabilirler ve yeniden yazmaları tartışabilirler, senaryo yazarlarının iş üretmeleri için zaman çizelgeleri üzerinde pazarlık yapabilirler ve yapım başladıktan sonra herhangi bir senaryo sorununu çözebilirler – örneğin, yeniden yazılması gereken bir satır. Bazı senaryo editörleri ve hikaye yazarları serbest çalışır; diğerleri tam zamanlı istihdam edilmektedir.