Nominal Importance (Nominal Önem) Senaryoda Önemli Kişi Sırası

Nominal Importance (Nominal Önem) Senaryoda Önemli Kişi Sırası

Nominal Importance (Nominal Önem), senaryoda birinin ismi yoksa, hiçbir önemi olmadığını belirten gayriresmi bir senaryo kuralıdır. Özetle, ‘ismi yoksa, önemli biri değildir.’

Bir senaryoda sadece ana karakterler ve yan karakterlerin ismi vardır. İsimlerin; film veya dizi içinde sözlü olarak geçmesine gerek yoktur. Bunun dışında kalan, oyuncular ve figüranlar için sadece fiziksel görüntüsü veya mesleki bilgileri betimleme yapılarak yazılır. Örneğin figüranlar için; sinirli kalabalık, taraftar, otobüsteki yolcular gibi betimleme yapılabilir. Ayrıca meslekler de kullanılabilir, örneğin; garson, doktor vb. gibi.

Bir karakterin repliğinin olması, isminin de olması gerektiği anlamına gelmez. Genelde bu tip replikler en fazla 5 cümleden oluşan repliklerdir ve tüm filmde sadece bir sahnede görünür. Bu karakter replikleri de Nominal Önem sıralamasında en aşağıdadır. Yani önemsiz sıfatındadır.

Bu tür terimleri ve kuralları bilmek; senaryo yazarken göz önüne alındığında, klişelerin oluşmasını önler, özgün bir hikaye anlatılmasını sağlar. Hikaye kuralları, filmler veya dizilerde oldukça fazla şekilde işlenmesi sebebiyle bir kural halini almıştır. Yani genel olarak kurallar, gayriresmi bir isime sahiptirler. Oyuncu, yazar, set çalışanlarının ve yönetmenlerin bu kuralları biliyor olması çekim süresini hızlandırır ve ne şekilde çekilmesi gerektiğinin de anlaşılmasını sağlar. Ayrıca bu kuralların gayriresmi adını bilmeniz, örnek sahneleri bulmanızı veya araştırmanızı da sağlar.

Şimdi Cast ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.

İlgili Makale  Informative Dialogue (Bilgilendirici Diyalog) Nedir? Senaryo Kuralları