Oyuncu Olmak İçin Gereken Fiziksel Özellikler

Oyuncu Olmak İçin Gereken Fiziksel Özellikler

Günümüzde başarılı bir oyuncu olmak, sinema ve tiyatronun ötesinde farklı nitelikleri de beraberinde getiren bir meslek haline geldi. Ancak her meslekte olduğu gibi başarılı bir oyuncu olmak da herkes için mümkün değildir. Oyuncu olmak istiyorsanız, belirli kriterleri karşılayıp karşılamadığınızı bilmeniz ve kendinizi bu doğrultuda iyi tanımanız gereklidir. Genelde oyunculuk denilince yakışıklı veya güzel kişiler zihinde canlanır ancak bu, oyunculuk mesleğinde aranan temel bir özellik değildir. Bu nedenle hem fiziksel özelliklerinizin hem de yeteneğinizin oyunculuğa uygun olması gerekir. Yeteneğiniz yoksa, oyuncu olmak kolay olmayacaktır. Yeteneklerine güvenen insanlar genellikle medya endüstrisine sürdürülebilir bir pozisyonda görev almayı düşünürler. Oyuncular sette geçirdikleri zaman kadar deneyim sahibi olurlar. Yani; aldıkları eğitimler, yeteneklerini geliştirmek için bir araç durumundadır. Oyuncu olmayı düşünüyorsanız öncelikle kendinizi tanıyın ve neye yetenekli olduğunuzu keşfedin. Sonrasın profesyonel bir eğitim ve set deneyimiyle her rol için doğru bir niteliğe sahip olabileceksiniz.

Oyunculuğa Girerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Performe edilebilen bir yeteneğiniz varsa, oyunculuğu bir meslek olarak tercih edilip edilmeyeceği konusunu merak ediyor olabilirsiniz. Şu anda televizyon, tiyatro ve sinema oyunculuğu farklı farklı beceriler gerektiriyor. Bunlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzmanlaşacağınız alana yönelik eğitim alabilirsiniz. Uzmanlığınız hangi kategoride olursa olsun, oyunculuk iyi bir dinleyici olmayı gerektirir. Çevrenizde olup bitenleri analiz etmek, insanların davranışları ve olaylara tepkilerini doğru analiz etmek size başarılı bir oyuncu olmak için iyi bir yol kazandıracaktır. Ne kadar çok insan tanırsanız, duyguları o kadar taklit etmeniz kolay olacaktır. Bu nedenle, gerçek hayattaki insan profillerini iyi analiz etmeniz gerekir. Bununla beraber, genel kültür bilginiz de iyi olursa hem canlandırdığınız karaktere özel unsurları doğru yansıtır hem de nasıl bir karakter canlandıracağınız konusunda tereddüt yaşamazsınız. (Meslek grupları ve görevleri, mesleklerin aldığı maaşlar, yaşam şartları, coğrafi bilgiler, tarihsel bilgiler vs.) Hangi rollerle karşılaşacağınızı bilmediğiniz için her türlü role hazırlıklı olmak için kişisel gelişiminize önem verebilirsiniz. Ayrıca sahne sanatları, şarkı söyleme ve beden dili gibi egzersizleri de başarılı bir oyuncu olmak için size çok fayda sağlayacaktır. Eğitim sürecine başlamadan önce “Ben bu rolü uygunum veya uygun değilim” düşüncesini aklınızdan çıkarmalısınız. Çünkü sizin hangi rol için uygun olacağınıza karar vermek için yapımlarda görevli kişiler var ve beklemediğiniz kararlar verebilirler.

İyi Oyuncuların Özellikleri Nedir?

İyi bir oyuncu olmak istiyorsanız, kamera karşısında utanç eşiğinizi kırmalı ve verilen talimatları doğru olarak yerine getirmelisiniz. Bununla beraber; genel kültürünüzü geliştirmeli ve iyi bir gözlem yeteneği edinerek, çok fazla insanı tanıyarak analiz yeteneğinizi geliştirmelisiniz. Aynı zamanda gözlem becerilerinizi ve duygusal zekanızı iyi kullanmalısınız. Bunu başarmak için çok çalışmalı ve en önemlisi tüm negatif düşüncelerinizden kurtulmalısınız.  Oyunculuk yaparken sesinizi iyi kullanmanız beklenir çünkü seyirci üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Hem dil bilgisi hem de ses kullanımı başarılı olan kişiler, tonlamaları daha iyi taklit edebilir ve her role uygun jest ve mimikler kurmayı başarabilirler.