Kostüm Danışmanı Nedir? Costume Supervisor Nasıl Olunur?

Kostüm Danışmanı Nedir? Costume Supervisor Nasıl Olunur?

Kostüm Danışmanı (Costume Supervisor) Kimdir?

Kostüm Danışmanları, Kostüm Tasarımcısıyla iş birliği içinde çalışarak senaryodaki karakterlerin ne şekilde görüneceğini veya görünmesi gerektiğini kararlaştırır. Kostüm Tasarımcıları, oyuncuların giyeceği tüm kostümleri tasarlayarak, satın alarak veya kiralayarak roller için uygun görünmelerinden sorumludur. Bu nedenle tasarım süreciyle ilgilenen Kostüm Tasarımcısının sette bulunacak pek zamanı olmaz. Kostüm Danışmanlarının devreye girdiği yer burasıdır. Yapım sırasında Kostüm Tasarımcıları, senaryodaki karaktere vermek istedikleri vurguyu dikkate alarak ve duygusal durumlarına uygun bir kostüm geliştirerek, karakterleri ve ilgili giysi parçalarını belirlemek için senaryoları incelerler. Normalde Kostüm Danışmanı, her sahne için hangi kostümün gerekli olacağının ayrıntılarını içeren bir katalog oluşturulmalıdır.

Kostüm Danışmanı sette Kostüm Tasarımcısını temsil eder. Kostüm Tasarımcıları genellikle her yeni kostüm giyildiğinde sette bulunur ve kostümün doğru giydirildiğinden emin olmak için denetleme yapar. Bu durum, tüm kostümlerin her gün belirtildiği şekilde çekime hazır olmasını ve parçaların devamlılık amacıyla korunmasını gerektirir. Kostüm Danışmanları, tasarım bütünlüğünün korunmasını sağlamak için Kostüm Giydiricilerine kostümü hergün hızlı şekilde hazır hale gelebilmesi (giyilebilmesi) için ders verir. Bu durum elbette zorlukla hazırlanan kostümlerde geçerlidir. Kolay giyilebilen kostümlerde tasarımcının sette bulunmasına ihtiyaç duyulmayabilir. Kullanılan kostümlere artık ihtiyaç kalmadığında Kostüm Danışmanı kostümlerin ve aksesuarların iade edilmesinden sorumlu olur. Daha büyük prodüksiyonlarda bu görev genellikle Kostüm Asistanlarına devredilir.

Temel Beceriler

  • Detayları görebilme
  • Ekip çalışmasını yürütebilme
  • İyi iletişim becerisi
  • Dikiş becerisi
  • Renk ve aydınlatma prensipleri konusunda bilgi
Kostüm Danışmanı Nedir? Costume Supervisor Nasıl Olunur?
Kostum Danismani Nedir Costume Supervisor Nasil Olunur

Kostüm Danışmanı Nasıl Olunur?

Film & TV prodüksiyonu ve moda tasarımındaki niteliklerin tümü bu kariyere girmek için yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, uygulamalı deneyim de olmazsa olmazlardandır. Örneğin kıyafetleri nasıl birbirine dikeceğinizi, hangi malzemelerin farklı dönemlere uygun olduğunu vb. bilmelisiniz. Ayrıca, Türk Tiyatro Tasarımcıları Derneği ve Kostüm Derneği gibi kuruluşlar, ağ oluşturma ve profesyonel iş hayatında tanınma açısından iyi fırsatlar sunmaktadır. Üretim aşamasında sarf malzemelerini ve ürünleri taşımanıza izin vermek için genellikle ehliyetinizin olması da gereklidir.

İlgili Makale  Set Tasarımcısı Nedir? Nasıl Sahne Tasarımcısı Olunur?

Ayrıca Bakınız: Kostüm Tasarımcıları

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.