Boom Operatörü Kimdir? Boom Operator Nasıl Olunur?

Boom Operatörü Kimdir? Boom Operator Nasıl Olunur?

Boom Operatörü nedir?

Boom Operatörleri genellikle serbest (freelance) olarak çalışır ve prodüksiyon süresi boyunca yapım setinde düzenli olarak bulunur. Oyunculardan veya sanatçılardan en iyi ses kalitesini yakalamak için uzun bir direğe bağlı mikrofonu tutarak Sound Mixer’e yardımcı olurlar. Prodüksiyon boyunca, kayıt ekipmanı ve yaka mikrofonlarının yerleştirilmesine yardımcı olan ses ekibiyle de çalışırlar.

Boom Operatörünün görevi, mikrofonları mümkün olan en iyi konumda tutmayı sağlamaktır. Mikrofonlar sette çeşitli yerlere veya oyuncuların üzerine yerleştirilebilir. Boom mikrofonu Boom Operatörü tarafından ya elle ya da deve boynu olarak da bilinen büyük bir direğin üzerine tutturulur. Boom Operatörü, her zaman en iyi ses kalitesini elde etmek için Yönetmen, Yapımcı ve ses ekibiyle birlikte çalışır. Daha da önemlisi, Boom Operatörü mikrofonun görüntü kadrajında asla görünmemesini sağlamalıdır.

Boom Operatörü Kimdir? Boom Operator Nasıl Olunur?
Boom Operatoru Kimdir? Boom Operator Nasil Olunur? bilgi

Çekim gününde, Boom Operatörü, her karakterin söyleyeceği sözleri belirlemek için senaryoyu okumalı ve farklı sahneler geldiğinde mikrofonları ne zaman konumlandıracağını planlamalıdır. Ardından ses kalitesini kontrol etmek için Yönetmen, ekip ve oyuncularla birlikte sahnenin provalarına katılmalıdır.

Temel Beceriler

  • Kayıt cihazları konusunda bilgili
  • Ekip içinde iyi çalışabilen
  • İletişim becerisi
  • Detaylara dikkat yeteneği
  • Uzun saatler çalışabilmek

Elleri sabit tutabilmek de önemlidir bu nedenle fiziksel olarak güçlü olmaları uzun saatler çalışmalarını sağlar.

Nasıl Boom Operatörü Olunur?

Deneyim bu iş için olmazsa olmazlardandır. Tecrübeniz yoksa yerel yapımlarda gönüllü olabilirsiniz. Ayrıca medya çalışmaları, ses mühendisliği veya ses operasyonu gibi ilgili bir alanda yeterliliğe sahip olmanız da önerilir.

Ayrıca Bakınız:  Boom Operator

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.