Ses Teknisyeni Kimdir? Nasıl Sound Technician Olunur?

Ses Teknisyeni Kimdir? Nasıl Sound Technician Olunur?

Ses Teknisyenliği (Sound Technician) Nedir? 

Ses Teknisyenleri, uzmanlık alanına bağlı olarak prodüksiyon veya post prodüksiyon departmanında çalışırlar. Prodüksiyon aşamasında çeşitli seslerin doğru şekilde kaydından sorumlu olurlar. Örneğin; konuşan insan sesleri (diyaloglar), kuş sesleri, su sesi, ayak sesleri vb. Post prodüksiyon aşamasındaysa çeşitli kaynaklarla film müziği oluşturur veya oluşturulmasına yardımcı olurlar. Bu meslekte; reklamcılık, radyo, TV, film ve tiyatro gibi farklı farklı endüstri bölümlerinde çalışma fırsatına sahip olursunuz.

Ses Teknisyeni Kimdir? Nasıl Sound Technician Olunur?
Ses Teknisyeni Kimdir? Nasil Sound Technician Olunur?


Prodüksiyonda Ses Teknisyeni Olma

Bu depertmanda ses teknisyeni olmayı düşünüyorsanız genel olarak bazı yeterlilige sahip olmanız beklenir. Prodüktörler ve sanatçılarla birlikte çalışarak, istenen sesi elde etmek için kayıt ekipmanlarını kurmanız veya kullanmanız beklenir. Doğru sanatsal efektleri oluşturmak ve ses kalitesini dengelemek için ekipmanı monte ederken ve konumlandırırken teknik bilgi gerekli olacaktır. Sesi dijital cihazlara kaydetmekten ve bu sesleri Yapımcı, Yönetmen ve post prodüksiyon ekibine göndermekten de siz sorumlu olursunuz. Ayrıca, ekipmanın bakımından ve her türlü servis ve onarım sürecinden de siz sorumlu olacaksınız.

Post Prodüksiyonda Ses Teknisyeni Olmak

Bu departmanda ses teknisyeni olmayı düşünüyorsanız sizden bazı yeterlilikler beklenir. Post prodüksiyon kısmında görev almak daha zordur. Sizden tüm detayları görmeniz istenir. Post prodüksiyon boyunca diyalogları, ses efektlerini ve müziği görüntüyle senkronize etmeye çalışacaksınız. Ses tasarımcısının veya süpervizörün özelliklerine göre çalışacaksınız. Prodüksiyonun ölçeğine bağlı olarak yetenekli bir ekip içinde çalışabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Ses teknisyenliği

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.