Motion Smoothing (MCFI) Nedir? Enterpolasyon ile Sinematik Bir Görüntü

Motion Smoothing (MCFI) Nedir? Enterpolasyon ile Sinematik Bir Görüntü

Bir sinema filmi 60 FPS (Saniyede 60 Kare) bir kamerayla çekilmiş olunsa bile, post prodüksiyon aşamasında 24 FPS (Saniyede 24 Kare) olarak çıktı alınarak izlenemeye hazır hale getirilir. Sinema filmlerinde genel olarak 24 FPS veya en fazla 25 FPS kullanılır. Bunun sebebi, insan gözünün kare sayısı yüksek bir görüntüde, kurgusal olan sinema dünyasından kopmaya başlamasıdır. Bu aşamada yavaşlatmalar veya çeşitli sebeplerden, video görüntüsü 24 FPS altına düşerse, eksik karelerin dijital olarak yeniden oluşturulma işlemine Motion Smoothing denilmektedir. Bu işlem sırasında kullanılan tekniğe de Enterpolasyon denilmektedir. Dijital olarak yapılan bu işlem çeşitli bilgisayar yazılımlarıyla yapılır. Yazılımlar da belli algoritmalarla çalışmaktadır. Algoritma kalitesi de, izlenecek görüntüsünün kalitesini etkiler. Algoritmalar, görüntü karelerini hafızaya alır ve iki kare arasındaki benzerlik ve farklılıkları piksel olarak inceler. Değişen pikselleri çeşitli hesaplamalarla yeniden ekleyerek 3. bir kare yaratır. Böylelikle 2 kare de bir, yeni kare üretilerek görüntüde kare sayısı arttırılır.

Yeni nesil televizyonlarda, post prodüksiyon işlemine girmeden televizyon tarafından da Motion Smoothing işlemi uygulanabiliyor. Televizyondaki bu özellik ‘Hareket Yumuşatma’ olarak geçiyor olabilir. Televizyonlarda hesaplama süresi kısa olduğundan, yumuşatma net şekilde görülmeyebilir veya düzgün şekilde çalışmayabilir. Algoritmalar, sürekli geliştiği için her televizyonda aynı etki görülmez.

Motion Smoothing (MCFI) Nedir? Enterpolasyon ile Sinematik Bir Görüntü
Motion Smoothing (MCFI) Nedir? Enterpolasyon ile Sinematik Bir Görüntü
Sağ taraftaki görüntünün Enterpolasyon işlemine uğramadığından kare kare ilerlediği görülebilir.

Motion Smoothing (Hareket yumuşatma), hareket bulanıklığını azaltma ve daha düzgün bir video oluşturma yöntemi olarak mevcut kareler arasında yeni kareler oluşturan bir video işleme biçimidir. Bu işlem  Video enterpolasyonu, hareket enterpolasyonu, hareket kompanzasyonlu çerçeve enterpolasyonu (MCFI) ve “Soap Opera Effect” gibi birçok başka adla da bilinir. 

Bu işlem eski video kayıtlarını yeni nesil şekilde sunmak için restorasyon yazılımlarında mevcut. Digitally Remaster hakkındaki önceki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.