Motion Smoothing (MCFI) Nedir? (Motion interpolation) FPS Yükseltmek

Motion Smoothing (MCFI) Nedir? (Motion interpolation) FPS Yükseltmek

Motion interpolation (MCFI), donanım veya yazılım destekli bir algoritmayla, görüntüdeki kare sayısını arttırma tekniğini ifade eder. Bir görüntüdeki kare sayısı yükseldikçe daha akıcı görünür ve insan gözü, kurgusal evrenden ve yapaylıktan kopmaya başlar. Sinemada 24 FPS standart haline gelmiş olsa bile, bazı özel nedenlerden görüntüdeki kare sayısının arttırılması tercih edilebiliyor.

MCFI (Motion interpolation) işleminde, görüntü kareleri arasına çeşitli algoritmalarla taklit yapay görüntü kareleri eklenir. Bu olaya genel olarak Motion Smoothing denilmektedir. Sahte görüntüler oluşturarak kare sayısını arttırma tekniğineyse, Görüntü Enterpolasyonu denilmektedir. Genelde dijital olarak yapılan bu işlem, çeşitli yazılımsal algoritmalar kullanır. Algoritma kalitesi de, oluşturulan sahte karelerin kalitesini etkiler. Algoritmalar, görüntü karelerini hafızaya alır ve iki kare arasındaki benzerlik ve farklılıkları piksel olarak inceler. Değişen pikselleri çeşitli hesaplamalarla yeniden işleyerek 3. bir taklit kare oluşturur. Böylelikle 2 kare arasına, yeni taklit bir kare ekleyerek görüntünün kare sayısı arttırılır.

Yeni nesil televizyonlarda, post prodüksiyon işlemine girmeden televizyon tarafından da Motion Smoothing işlemi uygulanabiliyor. Televizyonlardaki bu özellik, ‘Hareket Yumuşatma’ olarak ifade ediliyor. Televizyonlarda hesaplama süresi kısa olduğundan, yumuşatma net şekilde görülmeyebilir veya düzgün şekilde çalışmayabilir. Algoritmalar, sürekli geliştiği için, her televizyonda aynı etki görülmez.

Motion Smoothing (MCFI) Nedir? (Motion interpolation) FPS Yükseltmek
Motion Smoothing (MCFI) Nedir? (Motion interpolation) FPS Yükseltmek
Sağ taraftaki görüntünün Enterpolasyon işlemine uğramadığından kare kare ilerlediği görülebilir.

Motion Smoothing (Hareket yumuşatma); hareket bulanıklığı oluşturma veya azaltma, videoyu daha akıcı bir hale getirme veya diğer özel sebeplerden video karelerinin çoğaltılması işlemine verilen genel bir tanımdır. Bu işlem; Video enterpolasyonu, hareket enterpolasyonu, hareket kompanzasyonlu çerçeve enterpolasyonu (MCFI) ve “Soap Opera Effect” gibi birçok başka adla da bilinir. 

Bu işlem eski video kayıtlarını yeni nesle uygun bir şekilde sunmak için restorasyon yazılımlarında mevcut. Digitally Remaster hakkındaki önceki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.