Oyuncular Nasıl Ağlar? Sinemada Göz Yaşı Nasıl Üretilir?

Oyuncular Nasıl Ağlar? Sinemada Göz Yaşı Nasıl Üretilir?

Gözyaşları, sahnenin dramatik etkisini arttırmakta çok başarılıdır. Bu nedenle gerektiğinde, oyunculardan göz yaşı üretmeleri istenilebilir. Sahne uzunluğu ve tekrarı da düşünüldüğünde göz yaşı üretmek ve doğru şekilde kullanmak bir yetenek haline geldi. Bu konuda yetenekli oyuncular, kendilerine özgü yöntemlerle göz yaşı üretebilirler. Örneğin, göz kırpmadan bir noktaya odaklanarak gözleri sulandırmak veya kötü anıları düşünerek ağlamak vb.) Ancak doğal yolla ağlamakta başarılı olamayan oyuncular da farklı yöntemler kullanarak göz yaşı üretmeyi başarmalılar. Aşağıda, ağlama sahneleri çeken oyunculara yardımcı olmak için kullanılan uygulamalı örnekleri paylaştık.

 • Göz Damlaları
  Göz damlaları, eczanelerden kolayca bulunabilir. Göz kuruluğu tedavisi için kullanılan bu damlalar, hem gözü yaşartır hem de gözden süzülen göz yaşı damlasını etkili şekilde göstermekte yardımcı olur.
 • Vazelin
  Göz altına vazelin veya vazelin bazlı bir ürün uygulamak, çok ağlamış gibi görünmenize yardımcı olur. Bu vazelin mentollüyse uzun süre göz yaşı dökebilirsiniz.
 • Gözyaşı Çubuğu / Mentol Çubuğu
  Gözyaşı çubuğu, mentol ve kafur özleri içeren bir ağda çubuğudur. Gözyaşı çubuğunu cilde uyguladığınızda (gözün yaklaşık 15 mm altına), kafur buharlarının göze gelmesiyle gerçek gözyaşı üretilmesi sağlanır.
 • Tear Puffer
  Tear Puffer, mentol kristallerle doldurulmuş akrilik bir cam tüptür. Bir ucunda filtre görevi gören pamuk yünü, diğer ucunda ağızlık bulunur. Tüpün, pamuklu ucu oyuncuya dönük olacak şekilde oyuncunun gözünden yaklaşık 10 cm uzağa konumlandırılıp üflenirse, mentol buharları gerçek gözyaşları ve kırmızı gözler ortaya çıkaracaktır.
 • Burun Kıllarını Yolmak
  Bir cımbız ile burun kıllarını çekmek, çok hızlı şekilde göz yaşı üretmenizi sağlar.
 • Bakma Yöntemi
  Bu yöntemde oyuncu gözleri kapalı olarak başlar ve ardından (çok sert değil) ovuşturur. Gözlerini açtıklarında, gözlerini kırpmadan bir noktaya odaklanır. Çoğu oyuncu için 30 saniye civarında gözler sulanmaya başlar.
Oyuncular Nasıl Ağlar? Sinemada Göz Yaşı Nasıl Üretilir?
Oyuncu ağlama sırasında, nasıl göründüğünü önemsememelidir. Sadece rolüne odaklanmalıdır. Göz yaşı sahnesinde, yöntemler sadece gözü sulandırmak üzerinedir. Ağlarken hıçkırmak veya dudak titremeleri, senaryodaki mizansene göre oyuncu tarafından uygulanması gereken şeylerdir.

Bu uygulamaları, oyuncu kendine uygulayabilir veya sette yardımcı olacak birileri tarafından kontrol altında yapılır. Örneğin sahne başlamadan hemen önce, görevli biri göz damlası damlatarak sahne başlangıcını hazır hale getirir. Böylelikle filmde süreklilik bozulmamış olunur. Süreklilik hakkında önceki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.