Hot Set Nedir? Film Setinde Dekor ve Eşyaların Konumları

Hot Set Nedir? Film Setinde Dekor ve Eşyaların Konumları

Bir film sahnesi çekilirken, günlerce aynı sette bulunmak gerekebilir. Tek mekanda geçen filmler bu duruma iyi bir örnektir. Bu gibi durumlarda mola vererek çekimlerin ertesi gün devam edilmesi gerekebiliyor. Filmin senaryosu gereği parçalanan bir kapı, kırılan cam gibi durumlarda etrafa düşen cam ve kapı parçalarının konuma, sürekliliğin korunması için dokunulmaz. Eğer cam parçaları veya kapı parçalarının konumu en ufak bir yer değişikliğine uğrarsa, filmde süreklilik hatası meydana gelir. Film setinde, sahnede bulunan bu eşyaların konumu kritik bir öneme sahipse, kimsenin sette bu eşyalara dokunmaması için uyarı işaretleri konur. Bu uyarı işaretlerine Hot Set denilir.

Hot set terimi, aktif olarak kullanılan bir film setini ifade eder. Hot Set’ler, çekim sırasında sürekliliği korumak için herhangi birinin setin etrafındaki öğeleri hareket ettirmesini veya yeniden düzenlemesini önlemek için, hot set yazılı etiket, bant veya levha şeklindeki uyarıların tamamını kapsar. Eğer film seti kamusal alanda yapılıyorsa, birinin yanlışıkla sete girmesi muhtemeldir.

Hot Set Nedir? Film Setinde Dekor ve Eşyaların Konumları
Hot Set Nedir? Film Setinde Dekor ve Eşyaların Konumları

Konumunun değişmemesi gereken eşyaların etiketlendiğinden ve bozulmadan bırakıldığından emin olmak, büyük bir iş gibi görünmese de, prodüksiyon aşamasında muazzam şekilde zaman ve kaynak tasarrufu sağlayabilecek en önemli görevlerden biridir. Bunun nedeni, aktif bir film setinden bir şey yanlış yerleştirilirse veya çıkarılırsa, önceki çekimlerdeki konumlarının nasıl geri getirileceğini bulmak için saatlerce uğraşmak gerekebilir.

Eğer set açık alandaysa, etrafına sarı bantlarla ‘girilmez’ uyarısının yer aldığı şeritler çekilir veya setin dört bir yanına girilmez levhası konur. Eğer konumunun korunması gereken eşyalar nispeten kritik öneme sahip değilse küçük plastik işaretler eşyanın yanına konur. Bu işlem tıpkı polislerin kriminal bir olay yerini koruma altına almasına benziyor.

İlgili Makale  Gaffer Nedir? Gaffer Ne İş Yapar? Nasıl Gaffer Olunur?