Gaffer Nedir? Gaffer Ne İş Yapar? Nasıl Gaffer Olunur?

Gaffer Nedir? Gaffer Ne İş Yapar? Nasıl Gaffer Olunur?

Gaffer nedir?

Bir Gaffer, bir film setindeki aydınlatma ve güç bölümünün başıdır. Esas olarak yapım öncesi ve yapım aşamasında çalışırlar ve istenen sinematik görüntünün elde edilmesine yardımcı olmaktan sorumludurlar.

Gaffer Ne İş Yapar?

Gaffer, filmin görsellerinin estetiğine karar vermek için Yönetmen ve Görüntü Yönetmeni ile işbirliği yapacak ve bunları lojistik olarak nasıl gerçekleştireceklerine dair bir plan yapacak. Bu, Gaffer’ın konumları ve ışıkların her kurulumda yaşayabileceği yerleri keşfetmesini, ayrıca kabloların çalıştırılabileceğinden emin olmasını ve jeneratör için güvenli bir yer bulmasını içerir. Bunun da ötesinde, Gaffer, bir plan oluşturmaya yardımcı olmak için bir referans noktası görevi gören aydınlatma grafikleri oluşturmak için Görüntü Yönetmeni ile birlikte çalışacaktır.

Gaffer’ın sorumlu olduğu diğer görevler arasında, Elektrik bütçesi ve gerekli aydınlatma ekipmanı konusunda Üreticiler ve Üretim Yöneticileri ile müzakereler yer alır. Gaffer, üretimin hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için mümkün olduğunca verimli hale getirmek için ekibiyle sürekli çalışmalıdır. Aydınlatma departmanı yavaşsa, çekimler kesilir ve prodüksiyon fazla mesaiye gidebilir (çünkü sette bir geçişte genellikle ışık ayarlarının değiştirilmesi en çok zaman alır).

Gaffer Nedir? Gaffer Ne İş Yapar? Nasıl Gaffer Olunur?
Telif Hakkı: Jakob Owens

Temel beceriler

  • Yüksek stresli ortamlarla başa çıkma yeteneği
  • İyi iletişim
  • Bir takıma liderlik etme yeteneği
  • İyi organizasyon
  • Film aydınlatma ve ekipmanları konusunda bilgili
  • Problem çözmede mantıksal yaklaşım
  • Uzun ve düzensiz saatlerde çalışmaya istekli olma

Maaş ve Çalışma Saatleri
Gaffer rolü genellikle serbest bir pozisyondur ve bu nedenle çalışmak istediğiniz saatler konusunda esnek olmalısınız. Bazen sadece bir veya iki gün arayla on gün boyunca çalışmanız gerekebilir ve diğer zamanlarda haftada yalnızca bir gün size ihtiyaç duyulabilir. Çalışma saatleriniz nihayetinde ne zaman ve müsait iş olup olmadığına bağlı olacaktır.

Bir Gaffer’ın maaşı şirketlere göre değişir ve nihayetinde üzerinde çalıştığınız üretime bağlıdır. Bununla birlikte, ortalama saatlik ücretler saatte 8 sterlin ile 12,50 sterlin arasında değişir ve ortalama fazla mesai ücretleri saatte 12,50 sterlin ile 20,50 sterlin arasında değişir.

İlgili Makale  Chiaroscuro Lighting Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılır?

Nasıl Gaffer Olunur
Bu sektördeki çoğu işte olduğu gibi, doğrudan giriş yoktur. Bazı kişiler sette asistan olarak çalışmayı, bazıları sinema okuluna gitmeyi ve bazıları da bir derece için çalışmayı seçer. Ancak, Gaffer olmanın en önemli kısmı, işbirliğine yardımcı olacağından, setteki tüm farklı departmanları anlamanızı sağlamaktır.

Bir Gaffer, aydınlatma departmanındaki en yüksek pozisyonlardan biri olduğu için, sette asistan gibi bir giriş pozisyonunda başlayacak ve oradan yükseleceksiniz. Aydınlatma Teknisyeni gibi roller üstlenmek size deneyim kazandıracak ve Gaffer rolünün gerektirdiği sorumluluğu üstlenebileceğinizi gösterecektir. Ayrıca aydınlatma ekibinin bir parçası olmak, diğerlerinden bir şeyler öğrenmenizi ve departmanı tam olarak anlamanızı sağlayacaktır. Stajlar, bu deneyimi edinmenin harika bir yoludur ve düşük bütçeli yapımlar üzerinde çalışmak, becerilerinizi geliştirmenin harika bir yolu olabilir.