Lighting Technical Director Nedir? Aydınlatma Teknik Direktörü Nasıl Olunur?

Lighting Technical Director Nedir? Aydınlatma Teknik Direktörü Nasıl Olunur?

Aydınlatma Teknik Direktörü nedir?

Bir Aydınlatma Teknik Direktörü (TD), setlere ve gölgeli karakterlere derinlik ekleyerek nesnelere yüzey nitelikleri ekleyen ve ayrıca bir sahnenin ruh halini ve duygusunu vurgulamaya yardımcı olan aydınlatma sağlayan ışık sağlayan CGI ekibinin önemli bir üyesidir .

Aydınlatma Teknik Direktörü Ne İş Yapar?

Bir Aydınlatma Teknik Direktörü olarak, mevcut kaynaklarla efektlerin olabildiğince iyi görünmesini sağlamaktan sorumlu olacaksınız. Çekimlerin gerektiği gibi en yüksek standardı ve sürekliliği koruyabilmesini sağlamak için aydınlatma ve gölgeleme oluşturma tekniklerini kolaylaştıracak araçlar yazmak da sizin görevinizdir.

Aydınlatma Teknik Direktörleri genellikle resimler, çizimler, fotoğraflar ve film gibi referansların yanı sıra gerçek nesneler ve konumlardan çalışır. Bunun da ötesinde, sanat, dijital boya ve aydınlatma gibi çeşitli farklı departmanlarla çalışacaklar ve çeşitli üretim aşamalarında çalışacaklar (ancak işin çoğunu render’a harcayacaklar).

Aydınlatma Teknik Direktörü ayrıca ortaya çıkan zorlukların çözümüne yönelik en iyi yaklaşımı ve nihai görünümü geliştirmeye yönelik stratejiyi belirlemek için CG Süpervizörleri ile birlikte çalışacaktır. Bunun da ötesinde, prodüksiyon ve müşteri adayları ile program ve teslim tarihlerine ilişkin sürekli iletişim içinde olacaklardır.

Lighting Technical Director Nedir? Aydınlatma Teknik Direktörü Nasıl Olunur?

Temel Becerilerİ

  • Temel sanat kavramları bilgisi
  • İyi iletişim
  • Nuke, Python ve After Effects gibi yazılımlarda deneyim sahibi
  • Güçlü liderlik becerileri
  • İyi problem çözme
  • Aydınlatma teknikleri konusunda bilgili

Maaş ve Çalışma Saatleri
Bir Aydınlatma Teknik Direktörünün maaşı, büyük ölçüde değişiklik gösterebilir, düşük seviye pozisyonlar için 24.000 £’dan başlayarak, daha yüksek seviye pozisyonlar için 65.000 £’a kadar çıkabilir. Ortalama maaş 47.000 £.

Nasıl Aydınlatma Teknik Direktörü Olunur Aydınlatma Teknik Direktörü
rolü çok teknik bir pozisyondur ve bu nedenle oldukça kapsamlı bir eğitimin yanı sıra oldukça fazla deneyim gerektirir. Gölgelendirme ve kompozisyon gibi temel sanatsal kavramların bilgisi iyi bir temeldir, ancak Aydınlatma TD olan birçok kişi bilgisayar bilimi, matematik veya mühendislik alanında diploma almıştır.

İşinizin bir liderlik yönü olacak ve bu nedenle birkaç yıllık deneyime sahip olmak, yaptığınız şeyden emin olmanız için yardımcı olacaktır. Bunun da ötesinde, Python, Maya, Nuke ve Shake gibi yazılım paketlerine aşina olmanın yanı sıra kodlama, prosedürel gölgeleme ve yazılım hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir.