Stage Blood Nedir? Arterial ve Venal Dark Nedir? Yapay (Sahte) Kan Yapımı

Stage Blood Nedir? Arterial ve Venal Dark Nedir? Yapay (Sahte) Kan Yapımı

Film yapımında sahnenin dramatik etkisini arttırmak için kan kullanmak gerekebilir. Film bütçesinin yüksek olmasına rağmen gerçek kan yerine, kırmızı renkli özel üretilen sıvılar kullanılır. Bu sıvılar oda sıcaklığında saklanabilir, alerjik reaksiyon oluşturmaz ve sağlık açısından tehlike oluşturmaması için FDA (ABD Sağlık Bankanlığı’na Bağlı Gıda, medikal ve kan ürünleri denetleme dairesi) onayıyla üretilirler. Türkiye’de de sahte kanlar FDA ve Sağlık Bakanlığı’nın onayından geçmektedir.

Yapak kanlar kırmızı bir sıvı formunda olsa da, gerçekçi bir kan üretmek çok zordur ve kullanımı da profesyonellik gerektiren bir iştir. Sahte kanların koyuluk oranı, kalınlığı ve akışkanlık oranı hesaplanarak özel kimya formülleriyle üretiliyor. Bu hesaplamalar yapılmadan üretilen sıvılar, filmde yapay görünür. Yani ketçap ile kan yaparsanız, hem yapay hem de komik durabilir.

Film için seçilen renk paleti önceden belirlendiyse, kanın post prodüksiyonda daha canlı görülmesi için çekim sırasında turuncu şekilde de kullanıldığı oluyor. Ayrıca, kan kullanımındaki sıvı, oyuncuların ağzına ve gözüne değeceğinden tehlikeli kimyasalların içermemesi önemlidir. Bu nedenle bu iş, deneyimli SFX Artist‘lere bırakılmalıdır. Practical Effect hakkındaki önceki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Sırf bu iş için üretilmiş Kensington Blood® ürünleri film yapımcılığında kullanılan en iyi kan efektini sağlar. Kensington Blood® litrelik şişeler halinde yapay kan satan bir markadır. Ürettiği kanlar; yutulabilir, kumaşa değince iz bırakmaz ve sabunla yıkandığında ciltten hemen temizlenebilecek şekilde özel olarak üretilmektedir. Böylelikle duvarlara, yere ve halılara sıçrasa bile kolaylıkla temizlenebilir. Arterial, Venal ve Venal Dark türünde koyuluk ve akışkanlık oranlarına göre üç farklı yapay kan çeşidi vardır.

Stage Blood Nedir? Arterial ve Venal Dark Nedir? Yapay (Sahte) Kan Yapımı
Kullanılacak sahneye göre kan türü seçilir. Örneğin, biri vurulduysa yerde yayılan kan için genel olarak Venal Dark türü yapay kan türü kullanılır. kimyasal olarak kan, havayla temas edince katı forma gelir ve koyulaşır. Tüm kimyasal reaksiyonlar göz önüne alınarak kanın tipi seçilmelidir.

Evde Sahte Kan Nasıl Yapılır?

Gıda Boyası ve Mısır Şurubu ile Sahte Kan Nasıl Üretilir?

Siyah ve kırmızı gıda boyası ve mısır şurubuyla sahte kan yapabilirsiniz. Kırmızı boyaya siyah renk katarak koyuluk oranı, mısır şurubuyla da akışkanlık oranını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca istenilen tam kıvamı tutturmak için, süt ürünü içermeyen krema ekleyebilirsiniz. (Bu işlemle yutulabilir bir kan elde edersiniz, ancak kullanım sonrası lekeleri çıkarmak zor olabilir.)

Ketçap ile Sahte Kan Nasıl Üretilir?

Domates ketçabı, sahte kan yapmak için kullanılan bir başka popüler alternatiftir. Ancak yapay görünür ve oran ayarlamak imkansızdır. Ketçap, ılık suyla birleştirilerek bir süre karıştırılır. (Bu işlemle yutulabilir bir kan elde edersiniz, ancak kullanım sonrası lekeleri çıkarmak zor olabilir.)

Çikolata şurubu ile Sahte Kan Nasıl Üretilir?

Siyah beyaz bir film çekiyorsanız, çikolata şurubu kullanabilirsiniz. Çikolata şurubunu bir şeyle karıştırmak gerekmez. (bu, çoğu Hitchcock filminde kullanılan bir tekniktir). (Bu işlemle yutulabilir bir kan elde edersiniz, ancak kullanım sonrası lekeleri çıkarmak zor olabilir.)

Ek not: Bir filmde, kan kullanımı herhangi bir sahnede 10/1 oranını geçerse, yapıma +18 sınırı getirilir. Bu durum Youtube videoları için de geçerlidir.