El Mankenliği ve Modelliği Başvurusu Nedir? El Mankeni İş İlanları

El Mankenliği ve Modelliği Başvurusu Nedir? El Mankeni İş İlanları

El mankeni veya el modeli; bilekler, parmaklar, avuç içi ve kollar başta olmak üzere, vücudunun herhangi bir bölümüyle bir nesnenin veya konunun sergilenmesinde ihtiyaç duyulan kişidir. Bu sebeple, bir el mankenin yüzü genellikle çekim kadrajlarında kullanılmamaktadır.

El mankeni aracılığıyla ürün fotoğraflama şekli, şirketlerin ürünlerini satmalarında en etkili tekniklerden biridir ve bu nedenle satışlarını arttırmak isteyen şirketler, bir el mankenine ihtiyaç duymaktadır. Günümüzde çoğu şirket, ürünlerini tek başına göstermek yerine bir el mankeniyle sergilenmesini tercih etmektedir. Bunun sebebi, ürünleri bir el veya kol üstünde gören müşterilerin ürünlerin vücuda olan orantısını daha kolay algılaması ve satın alımlarda daha kolay ikna olmasından kaynaklanmaktadır.

El Mankenliği ve Modelliği Başvurusu Nedir? El Mankeni İş İlanları
El Mankenliği ve Modelliği Örnek Fotoğraf Çekimi

Moda ve reklam endüstrisinde el mankenleri, vücut mankenleri olarak anılmaktadır. Yani, bir el mankeni sadece ellerini göstermek zorunda değildir. Vücutlarının herhangi bir bölümünü de sergileyebilirler. (Ayak, göbek vb.) Bazı manken ve modeller vücudunun herhangi bir kısmını sergiletse de, çoğu manken ve modeller sadece ellerini sergiletmeyi tercih etmektedir.

El mankenleri bazı temel özelliklere sahiptir ve bu özellikler cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Cinsiyetten bağımsız olarak ortak en temel özellikleri uzun ince parmaklar ve pürüzsüz bir cilde sahip olmalarıdır. El mankenlerinin diğer parmaklarıyla neredeyse aynı uzunlukta olan başparmaklara sahip olması önemlidir. Ayrıca, kol veya parmaklarda dövme olmaması en önemli unsurlardan sadece biridir.

El Mankeni Temel Özellikleri

  • Uzun parmaklara sahip olmak.
  • İnce parmaklara sahip olmak.
  • Baş parmağın, diğer parmaklarla neredeyse eşit olması.
  • Temiz cilde sahip olmak.
  • Ciltte yara izine sahip olmamak.
  • Tüysüz bir cilde sahip olmak.
  • Vücut dövmesine sahip olmamak.
  • Ciltte bene sahip olmamak.

Sağlıklı, pürüzsüz bir cilt ve bakımlı tırnaklar da el mankenleri için önemli bir diğer kriterdir. El mankenliği yapanlar, genellikle pürüzsüz bir cilde sahip beyaz tenli kişilerdir. Bazı şirketler çilli bir teni de tercih etmekte ancak el mankenlerinin ellerinde; yara izi, dövme, ben, kırışıklık veya çok belirgin damarlar görünüyorsa şirketler sizi kesinlikle tercih etmeyecektir.

İlgili Makale  Mankenlik Başvurusu ve Mankenlik İş İlanları Nasıl Manken Olunur?

El Mankenliği İş İlanları Başvurusu Nasıl Yapılır?

El mankeni iş ilanları, reklam sektöründe fazla sayıda değildir. Bunun sebebi şirketlerin cast ajanslarıyla veya mankenlik ajanslarıyla çalışmak istemesinden kaynaklanmaktadır. Ajansımıza ücretsiz olarak kayıt olarak, sizi el mankeni arayan şirketlere doğrudan yönlendirebiliriz.

El Mankenliği ve Modelliği Başvurusu Nedir? El Mankeni İş İlanları

El Mankenliği ve Modelliği Ne Kadar Kazandırır Maaşları Nedir?

El mankenleri genellikle; proje bazlı, fotoğraf çekimi başına veya saatlik ücret ile çalışmaktalar. Bu nedenle el mankenliğinde sigortalı bir iş olarak kariyer yapmanız çok olası değildir. El mankenliği maaşı, iş veren şirketin talepleri, işin şekli ve kaç saat süreceğine göre değişmektedir. Asgari bir maaş 1 saat içinde çekilebilen fotoğraf sayısı dahilinde 300 TL ile 1.000 TL arasındadır. Bu tutar 19 Eylül 2022 tarihi için geçerlidir.

Eğer bu alanda kariyer yapmayı düşünüyorsanız Arem Ajans’a başvurabilirsiniz. Modellik başvurusu ve modellik iş ilanlarına başvurmadan önce, bir modelin tam olarak ne iş yaptığını bilmelisiniz. Bir model olmak; uzun seyahat etmek, tüm gün ayakta beklemek, saatlerce kamera karşısında durmak, poz vermeyi bilmek, ürününüzü nasıl sergileyeceğinizi düşünmek gibi bazı temel becerileri gerektirir. Bu unsurlar dışında çok yakışıklı veya çok güzel bir birey olmak (bu unsur görecelidir) sizi başarılı bir model yapmayacaktır

Şimdi Cast ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanınız. Ayrıca, bizleri doğrudan telefonla aramak için, +90 (850) 24 11880 nolu numaramızla iletişime geçebilirsiniz.