Mankenlik Başvurusu ve Mankenlik İş İlanları Nasıl Manken Olunur?

Mankenlik Başvurusu ve Mankenlik İş İlanları Nasıl Manken Olunur?

Mankenlik başvurusu için çoğu manken adayının ilk tercihi bir ajansa başvurmak oluyor. Ancak her ajans, doğru adayları doğru işlerle buluşturma konusunda uzman sayılmayabilir. Manken olarak iş arayan kadın veya erkek tüm adaylara, Arem Ajans olarak ön bilgi vermek ve bu alanın aslında ne olup, ne olmadığını açıklama ihtiyacı hissediyoruz.

Mankenlik, sadece durup poz verdiğiniz bir iş kolu değildir. Tüm mankenlerin veya manken adaylarının bilmesi gereken bazı önemli unsurlar vardır. Bunlardan bahsetmeden önce mankenliğin alt kategorilerinin neler olduğunu bilmeniz ve hangi kategoride kariyer yapmak istediğinizi bilmenizde fayda var. Mankenlik kategorilerini; Editorial Mankenler (Pozlama Mankenleri), Runway Mankenler (Defile Mankenleri), Plus-Size Mankenler (Büyük Beden Mankenleri), Parts Models (Vücut Mankenleri), Fitness Models (Fitness Mankenleri), Glamour Models (Fizik Mankenleri), Promotional Models (Promosyon Mankenleri veya Hostes) olarak sıralayabiliriz. Bunlar dışında bazı niş kategoriler de var ancak, ülkemizdeki en fazla iş fırsatı, bu 7 kategoride kendini göstermektedir.

Neredeyse tüm şirketler, ürünlerini veya aksesuarlarını halka tanıtmak ister. İşte bu noktada ürünler ne olursa olsun, model ve mankenlere ihtiyaç duyulması kaçınılmaz bir hal almaktadır. Tekstil ürünlerinden dijital ürünlere kadar, insan odaklı pazarlama tekniklerinden biri olan “mankenle sergileme”, hala en sık kullanılan pazarlama yöntemleri arasındadır. Bu nedenle, her manken aslında iyi bir pazarlama elemanı durumundadır. Bu alanda iş bulmak veya bu alanda bir kariyer yapmak istiyorsanız, bizlere +90 (850) 24 11880 nolu telefon numaramızdan ulaşabilir veya başvuru sayfamızdan başvuru yapabilirsiniz.

Mankenlik Başvurusu ve Mankenlik İş İlanları Nasıl Manken Olunur?
Mankenlik Başvurusu ve Mankenlik İş İlanları

Mankenlik Başvurusu ve Mankenlik İş İlanları Hakkında Bilgiler

Mankenlik başvurusu ve mankenlik iş ilanlarına başvurmadan önce, bir mankenin tam olarak ne iş yaptığını bilmelisiniz. Bir manken olmak; uzun seyahat etmek, tüm gün ayakta beklemek, saatlerce kamera karşısında durmak, poz vermeyi bilmek, ürününüzü nasıl sergileyeceğinizi düşünmek gibi bazı temel becerileri gerektirir. Bu unsurlar dışında çok yakışıklı veya çok güzel bir birey olmak (bu unsur görecelidir) sizi başarılı bir manken yapmayacaktır.

İlgili Makale  Modellik Başvurusu ve Modellik İş İlanları - Nasıl Model Olunur?

Firmalar ve fotoğraf stüdyoları, manken adaylarına iş vermeden önce, ihtiyaç duyulan bazı önemli özelliklere sahip olmasını beklemektedir. Bu özellikler arasında, çekime uygun fiziksel özellikler dışında elbette ki deneyim gelmektedir. Deneyim kolay kazanılabilen veya okuyarak öğrenilebilen bir yetenek değildir. Oldukça fazla fotoğraf seti ve poz vererek kazanacağınız bir özelliktir. Bu özelliğe sahip olmayan bireyler çekim sürelerini uzatmakta ve iş yükünü arttırmaktadır.

Profesyonel Bir Manken, “Nasıl Poz Vermeliyim?” Dememelidir

Profesyonel bir manken, nasıl bir poz vermeliyim diye fotoğrafçıya soru yöneltmemelidir. Üzerindeki sergileyeceği unsuru iyi analiz ederek, tüm alternatif pozları önceden düşünerek en verimli şekilde göstermelidir. Bu durum, hem fotoğrafçının hem de set çalışanlarının hoşuna gidecek ve tercih edilen biri haline gelmenizi sağlayacaktır.

Profesyonel Bir Manken, Seri Şekilde Çalışmalıdır

Profesyonel bir manken, seri şekilde çalışmalıdır yani, sergileyeceği unsur için hazırlık süresini minimum seviyeye indirmelidir. Bu birden fazla sergilenecek unsurun, hızlıca üzerinizde hazır hale gelmesi anlamına gelebilir. Bu şekilde çalışmak iş yükünü azalttığı gibi, çekim boyunca motivasyonunuzu yükselterek, harcadığınız eforu da en aza indirecektir.

Bu unsurlar, mankenlerde tercih edilen özelliklerden sadece birkaçıdır. Ayrıca bakınız Manken için ayrıntılı bir makaleye ulaşabilirsiniz.