Modellik Başvurusu ve Modellik İş İlanları – Nasıl Model Olunur?

Modellik Başvurusu ve Modellik İş İlanları – Nasıl Model Olunur?

Modellik başvurusu için çoğu model adayının ilk tercihi bir ajansa başvurmak oluyor. Ancak her ajans, doğru adayları doğru işlerle buluşturma konusunda uzman sayılmayabilir. model olarak iş arayan kadın veya erkek tüm adaylara, Arem Ajans olarak ön bilgi vermek ve bu alanın aslında ne olup, ne olmadığını açıklama ihtiyacı hissediyoruz.

Modellik, sadece durup poz verdiğiniz bir iş kolu değildir. Tüm modellerin veya model adaylarının bilmesi gereken bazı önemli unsurlar vardır. Bunlardan bahsetmeden önce modelliğin alt kategorilerinin neler olduğunu bilmeniz ve hangi kategoride kariyer yapmak istediğinizi bilmenizde fayda var. modellik kategorilerini; Editorial Models (Moda modelleri), Runway Models (Defile modelleri), Plus-Size Models (Büyük Beden modelleri), Parts Models (Vücut modelleri), Fitness Models (Fitness modelleri), Glamour Models (Fizik modelleri), Promotional Models (Promosyon modelleri veya Hostes) olarak sıralayabiliriz. Bunlar dışında bazı niş kategoriler de var ancak, ülkemizdeki en fazla iş fırsatı, bu 7 kategoride kendini göstermektedir.

Neredeyse tüm şirketler, ürünlerini veya aksesuarlarını halka tanıtmak ister. İşte bu noktada ürünler ne olursa olsun, model ve modellere ihtiyaç duyulması kaçınılmaz bir hal almaktadır. Tekstil ürünlerinden dijital ürünlere kadar, insan odaklı pazarlama tekniklerinden biri olan “modelle sergileme”, hala en sık kullanılan pazarlama yöntemleri arasındadır. Bu nedenle, her model aslında iyi bir pazarlama elemanı durumundadır. Bu alanda iş bulmak veya bu alanda bir kariyer yapmak istiyorsanız, bizlere  +90 (850) 24 11880 nolu telefon numaramızdan ulaşabilir veya başvuru sayfamızdan başvuru yapabilirsiniz.

Modellik Başvurusu ve Modellik İş İlanları – Nasıl Model Olunur?
Modellik Başvurusu ve Modellik İş İlanları Nasıl Model Olunur?

Modellik Başvurusu ve Modellik İş İlanları Hakkında Bilgiler

Modellik başvurusu ve modellik iş ilanlarına başvurmadan önce, bir modelin tam olarak ne iş yaptığını bilmelisiniz. Bir model olmak; uzun seyahat etmek, tüm gün ayakta beklemek, saatlerce kamera karşısında durmak, poz vermeyi bilmek, ürününüzü nasıl sergileyeceğinizi düşünmek gibi bazı temel becerileri gerektirir. Bu unsurlar dışında çok yakışıklı veya çok güzel bir birey olmak (bu unsur görecelidir) sizi başarılı bir model yapmayacaktır.

İlgili Makale  Trabzon Cast Ajans | Trabzon Araklı Mankenlik ve Oyunculuk Ajansı

Firmalar ve fotoğraf stüdyoları, model adaylarına iş vermeden önce, ihtiyaç duyulan bazı önemli özelliklere sahip olmasını beklemektedir. Bu özellikler arasında, çekime uygun fiziksel özellikler dışında elbette ki deneyim gelmektedir. Deneyim kolay kazanılabilen veya okuyarak öğrenilebilen bir yetenek değildir. Oldukça fazla fotoğraf seti ve poz vererek kazanacağınız bir özelliktir. Bu özelliğe sahip olmayan bireyler çekim sürelerini uzatmakta ve iş yükünü arttırmaktadır.

Profesyonel Bir Model, “Nasıl Poz Vermeliyim?” Dememelidir

Profesyonel bir model, nasıl bir poz vermeliyim diye fotoğrafçıya soru yöneltmemelidir. Üzerindeki sergileyeceği unsuru iyi analiz ederek, tüm alternatif pozları önceden düşünerek en verimli şekilde göstermelidir. Bu durum, hem fotoğrafçının hem de set çalışanlarının hoşuna gidecek ve tercih edilen biri haline gelmenizi sağlayacaktır.

Profesyonel Bir Model, Seri Şekilde Çalışmalıdır

Profesyonel bir model, seri şekilde çalışmalıdır yani, sergileyeceği unsur için hazırlık süresini minimum seviyeye indirmelidir. Bu birden fazla sergilenecek unsurun, hızlıca üzerinizde hazır hale gelmesi anlamına gelebilir. Bu şekilde çalışmak iş yükünü azalttığı gibi, çekim boyunca motivasyonunuzu yükselterek, harcadığınız eforu da en aza indirecektir.

Bu unsurlar, modellerde tercih edilen özelliklerden sadece birkaçıdır. Ayrıca bakınız Modellik için ayrıntılı bir makaleye ulaşabilirsiniz.