Oyunculuk Başvurusu Nasıl Yapılır? Dizi ve Film Oyunculuğu

Oyunculuk Başvurusu Nasıl Yapılır? Dizi ve Film Oyunculuğu

Oyunculuk başvurusu yapmadan önce oyuncu ve oyunculuk kavramlarını öğrenmenizde fayda var. Oyuncu; yetenek, nitelik veya tecrübeye dayalı olarak belirlenen bir tasviri, planlı veya doğaçlama olacak şekilde performe eden kişiyi ifade etmektedir. Oyunculuk ise, bu unsurlara sanatsal veya mesleki nitelik kazandırarak eyleme çevirme şeklini ifade etmektedir. Yani günümüzdeki oyunculuk şekli, Antik Yunan dönemindeki şeklinden ayrılarak ikiye bölünmüştür. Bu durumda, her oyuncunun sadece kamera önünde veya toplum karşısında performans sergilemesi beklenmemektedir.

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle çeşitli hizmet alanlarında özel vasfa sahip kişilerin de oyunculuğuna ihtiyaç duyulmaktadır. Oyunculuğu geleneksel halinden çıkaran iki meslek “motion capture sanatçıları” ve “dublörler” oldu. Bu kategorideki oyuncular her ne kadar sanatsal bir performans sergilese de, temel odakları her zaman dış görünüş veya hareket performansları olmaktadır. Bu hususlar da, onları geleneksel oyunculardan ayırmaktadır.

Oyunculuk Başvurusu Nasıl Yapılır? Dizi ve Film Oyunculuğu

Oyunculuk başvurusu, çeşitli ajanslar veya doğrudan yapım şirketleri yoluyla gerçekleştirilmektedir. Ancak, bir başvuruda bulunmak ve bu tür şirketlerin bünyesine katılmak sizi tam anlamıyla bir oyuncu yapmayacaktır. Oyuncu olmaya başlamadan önce, oyunculuğun hangi dalında kendinizi geliştirmeniz gerektiğini iyi düşünmelisiniz.

Aslında, oyunculuk kariyerinin inişler ve çıkışlar, başarılar ve başarısızlıklarla dolu yolculuk olduğunu bilmenizde fayda var. Ancak, bu yolculukta gösterdiğiniz her çaba, sizi hedefe adım adım yaklaştıracaktır. Oyunculuk için gösterilen fedakarlıklar, tecrübe kazanana kadar harcadığınız zaman ve gösterdiğiniz her çaba kariyerinize başlamayı hızlandıracaktır. Bir rüyanın peşinden gitmeye, ihtimalleri yenmeye ve size karşı çıkanların yanıldığını kanıtlamaya inanan türden biriyseniz başarılı bir oyuncu olma yolundaki ilk adımınızı atmışsınız demektir. Aşağıda, her yeni oyuncunun kariyerine başlamadan önce yapması gereken bazı maddeleri sıraladık. Bunları uygulamanız kariyerinizde size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Ayrıca, Oyunculuk Yeteneği Öğrenilir Mi? Yoksa Doğuştan Mı Geliyor? yazımızı da okuyabilirsiniz.

İlgili Makale  Bir Peri Masalı Dizisi Oyunculuk Başvurusu - FOX Bir Peri Masalı Rol Seçmeleri

Oyunculuk Başvurusu Öncesi Temel Drama Eğitimi Alın

Oyunculukta iletişim becerisi oldukça önemlidir. Bu konuda kendinizi eksik hissediyorsanız bir drama eğitimi almalısınız. Drama eğitimini tiyatro veya oyunculuk eğitimlerinden farklıdır ve iletişim becerisi üzerine kuruludur. Drama eğitimi, bir hikayenin veya konunun, oyun veya tiyatro etkinliği yoluyla sunulmasına dayalı, kişiler arası iletişimi ve etkileşimi geliştiren bir eğitim programıdır. Bu eğitim, her hevesli oyuncu için ilk adımdır. 

Lisedeyseniz, okul oyunlarına ve drama kulübüne katılarak eğitiminize erkenden başlamanız tavsiye edilir. Ayrıca, özel eğitim veren okul dışı kurslara katılmak da fayda olacaktır. Üniversitedeyseniz, okulunuzda drama eğitimlerine benzer veya doğrudan drama eğitimi veren etütler varsa katılmanız faydalı olacaktır. Okul dışındaysanız ve belki de şu anda başka bir sektörde çalışıyorsanız, izin günlerinizde veya işten sonra katılabileceğiniz drama eğitimleri veya iletişim becerisi eğitimleri dersleri arayabilirsiniz.

Oyunculuk Başvurusu İçin Tiyatro Eğitimi Almak Şart Mı?

Filmler ve dizilerde rol almaya başlamak için tiyatro eğitimine ihtiyaç duyulup durulmadığı en sık sorulan sorular arasındadır. Kısaca cevaplayacak olursak, tiyatro eğitimine ihtiyaç yoktur. Tiyatro eğitimi almak sizi disiplinli, çok yönlü bir oyuncu yapabilir, ancak tiyatro oyunculuğu yapısı gereği, film ve televizyon dünyasında düşündüğünüz kadar önemli bir yere sahip değildir. Menajerler ve cast direktörleri, okul diplomaları ve prestijli eğitim sertifikaları yerine, tecrübe sahibi, uyum sağlayabilen, iletişim becerisi yüksek ve inandırıcı performans sergileyen kişilerle çalışmaya öncelik veriyorlar.

Oyunculuk İçin Hangi Eğitimler Alınmalıdır?

Tiyatro eğitimleri dışında sadece sinema oyunculuğuna yönelik bazı eğitim programları vardır. Bu eğitim programlarında mevcut birçok farklı sınıf olacak ve hepsi bir şekilde size fayda sağlayacaktır. Yeni başlayan biriyseniz, teknik derslere katılmak, oyunculuk temelinizi daha hızlı oluşturacaktır. Oyunculuk eğitimlerinde en sık işlenen ve en etkili teknik, Meisner Tekniği‘dir.

İlgili Makale  Yasak Elma Dizisi Oyunculuk Başvurusu - FOX Yasak Elma Rol Seçmeleri

Meisner Tekniği’nin size için uygun olup olmadığını anlamanızın en iyi yolu, birkaç eğitim dersine katılmanız olacaktır. Eğer bu teknik sizin için yeterli gelmiyorsa alternatif farklı teknikler geliştirebilirsiniz. Her iki durumda da, oyunculuğunuz için iyi bir teknik öğrenmeniz veya iyi bir teknik geliştirmeniz önemlidir.

Oyuncu Olmak İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Eğer bu alanda kariyer yapmayı düşünüyorsanız Arem Ajans’a başvurabilirsiniz. Modellik başvurusu ve modellik iş ilanlarına başvurmadan önce, bir modelin tam olarak ne iş yaptığını bilmelisiniz. Bir model olmak; uzun seyahat etmek, tüm gün ayakta beklemek, saatlerce kamera karşısında durmak, poz vermeyi bilmek, ürününüzü nasıl sergileyeceğinizi düşünmek gibi bazı temel becerileri gerektirir. Bu unsurlar dışında çok yakışıklı veya çok güzel bir birey olmak (bu unsur görecelidir) sizi başarılı bir model yapmayacaktır

Ajans İletişim Bilgilerimiz Nedir?

Şimdi Cast ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanınız. Ayrıca, bizleri doğrudan telefonla aramak için, +90 (551) 6498 555 nolu numaramızla iletişime geçebilirsiniz.