Cast Asistanı Nedir? Casting Assistant Nasıl Olunur?

Cast Asistanı Nedir? Casting Assistant Nasıl Olunur?

Cast Asistanı (Casting Assistant) Nedir?

Bağlantılara ve deneyime dayalı bir endüstri olarak, Casting Asistanı gibi roller çok iyi bir yol olabilir ve aşırı sorumluluklar olmadan kariyer ilerlemesi için iyi bir şans sunar. Bu nedenle, Döküm Asistanı rolü, giriş seviyesi bir rol olarak kabul edilir. Bu rol, Casting Director olmak için mükemmel bir yol olarak kabul edilir.

Cast Asistanı (Casting Assistant) Ne İş Yapar?

Casting Asistanının işi, döküm geliştirme süreci boyunca Casting Associates ve Casting Director’a yardım etmekten ibarettir. İlk olarak, bir rol için olası adayların bir listesini oluşturmaya yardımcı olurlar. Genellikle, bir Döküm Asistanı, tüm bu bilgileri depolamak için bir elektronik veri tabanı oluşturur. Her sanatçının kayıtlarını aşağıdakileri içerecek şekilde tutacaklar: vesikalıklar, özgeçmişler, temsilci bilgileri ve benzeri. Veri tabanını inceledikten sonra, Oyuncu Asistanı müsaitliği kontrol etmek için oyuncuların temsilcileriyle iletişime geçmeye devam edecektir.

Cast Asistanı daha sonra seçmelerin ve randevuların planlanmasından, oyuncuların temsilcileriyle ve kilit prodüksiyon personelinin günlükleriyle koordinasyondan da sorumlu olabilir. Cast oturumları sırasında, telefon aramalarını cevaplama, e-posta yoluyla iletişimde kalma, konukları ve oyuncuları karşılama ve ekran testleri için kamerayı kurma gibi temel çalışma görevlerini sağlarlar. Cast Asistanları ayrıca seçmelerden alınan en iyi sonuçları doğru bir şekilde etiketlemekten ve bunları Yönetmenlere veya Yapımcılara göndermekten sorumludur.

Temel Beceriler

Oyuncu seçimine katılmak isteyen herkes için sinema, tiyatro, oyuncular ve performanslar hakkında derin bilgi zorunludur. Bir kamera kullanmanın ve kısa sahneleri çekmenin temelleri, seçmeler aşamasında da faydalıdır. Herhangi bir asistan rolünde olduğu gibi, titizlik ve hassasiyet, organizasyon becerileri ve detaylara dikkat gerektirir.

İlgili Makale  Cast Yardımcı Yapımcı Nedir? Casting Assistant Producer Nasıl Olunur?

Maaş ve çalışma saatleri

Maaş skalasına göre , bir Döküm Asistanı, prodüksiyonun türüne ve yerine bağlı olarak 16.578 £ ile 35.789 £ arasında kazanabilir. Elbette maaş, bu rolde çalıştığınız deneyim miktarından veya sektördeki ilgili rollerden de etkilenir. Herhangi bir giriş seviyesi rolünde olduğu gibi, becerilerinizi öğrenmek ve geliştirmek için saatler harcamaya istekli olmalısınız, bu sektörde coşku ve tutku çok önemlidir.

Cast Asistanı nasıl olunur

Giriş seviyesi bir pozisyon olarak, Yetenek Ajansında Asistan olarak deneyim kazanmaya başlamak, iyi oyunculuk için bir zevk geliştirmek ve oyuncularla nasıl çalışılacağını öğrenmek oldukça kolaydır. Yükselen aktörler ve son performanslar hakkında güncel bilgi sahibi olmak, yetenekleri tespit etmek için bir gözü mükemmelleştirmeye başlamanın anahtarıdır, bu da iyi bir Casting Assistant’ı öne çıkaran şeydir. Deneyiminiz yoksa, yerel bir topluluk prodüksiyonunda gönüllü olmayı düşünebilirsiniz.

Resmi bir nitelik gerekmez, ancak Casting Asistanlarının çoğu Sanat, İngilizce, Film, Tiyatro, İletişim veya Medya alanında diploma sahibidir. Film ve oyunculuğa aktif bir ilgi gereklidir, ancak bu alanda daha önce herhangi bir deneyim açıkça faydalıdır. Ayrıca, çok önemli kariyer basamaklarında size ilk adımı atmak için üstlenebileceğiniz nitelikler de vardır. Örneğin, Metfilm okulu çok sayıda kısa kurs ve lisans derecesi sunar.

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.