Birinci Yardımcı Kameraman Nedir? First Assistant Cameraperson Olmak

Birinci Yardımcı Kameraman Nedir? First Assistant Cameraperson Olmak

Birinci Yardımcı Kameraman (First Assistant Cameraperson) Nedir?

Görüntü Yönetmeni her çekimin aydınlatmasını, kadrajını ve kamera açılarını tasarlarken ve Kamera Operatörü sahneyi takip etmek için kamerayı hareket ettirmekle meşgulken, Birinci Kamera Yardımcısı çekime odaklanmaktan ve yeniden odaklamaktan sorumludur, her zaman net bir görüntü elde eder. eylem.

First Assistant Cameraperson Ne İş Yapar?

Önceden Odak Çektirme olarak bilinen Birinci Yardımcı Kameraman’ın ana görevi, oyuncular kareler içinde hareket ederken kamera merceğini odaklamak ve yeniden odaklamaktır. Çekim yapılırken görüntüleri her zaman gerçek zamanlı olarak göremezler, bu nedenle uzmanlıklarının çoğu deneyim, içgüdü ve hafızaya dayalı olarak doğru ‘odak çekebilmeye’ dayanır. 1. AC’ler ayrıca her çekimden önce kameraların, lenslerin ve diğer çekim ekipmanlarının bakımından ve montajından sorumludur.

Bu nedenle, gerekli teçhizatı kurmak için sete Yönetmen, DoP ve Kamera Operatöründen önce gelmeleri ve ayrıldıktan sonra kullanılmış her şeyi temizlemek ve paketlemek için kalmaları gerekmektedir. 1. AC’ler genellikle serbest olarak çalışır ve genellikle DoP veya Kamera Operatörü tarafından istenir.

Temel beceriler

  • İlgili çekim tekniklerine ilişkin hazırlık ile birlikte, bu rol için kameraları ve lensleri kullanma konusunda bilgi ve kolaylık açıkça bir gerekliliktir.
  • Mesafeleri ve hareketi iyi görebilmek ve hızlı ve hassas tepki verebilmek gerçekten iyi bir 1. AC’yi belirleyen şeydir.
  • Ayrıca, bir ekibin parçası olarak ve hem Kamera Operatörü hem de DoP ile yakın çalışmak zorunda olmak, diplomasi ve kişilerarası beceriler bu iş için değerli olabilir.

Maaş ve çalışma saatleri 

Maaş, üretim türüne, deneyiminize ve üretimin konumuna bağlıdır. BECTU’ya göre, bir TV dizisinde çalışırken haftada 50 saatlik maaş 1591 £. Bununla birlikte, büyük bir sinema filmi üzerinde çalışırken, 50 saatlik bir hafta için maaş 2.100 £’a yükselir. Bu oranlar hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz .

İlgili Makale  Videographer Nedir? Nasıl Kameraman Olunur?

Nasıl Birinci Yardımcı Kameraman olunur
Özü gereği , bu iş, göz açıp kapayıncaya kadar odak uzaklığını yargılayıp belirleyebilecek kadar çok sayıda uygulamalı deneyim gerektirir. Bu nedenle, 1. AC olmak için en değerli eğitim, sette mümkün olduğunca çok zaman geçirmek, ekipmanı kullanmak ve ona aşina olmaktır.

Kariyer yolu genellikle 2. AC’ye ve son olarak 1. AC’ye geçmeden önce Kamera Stajyeri (veya 3. AC) olarak bir çıraklıkla başlar. Acemi bir AC’nin değerinin gerçek belirleyicisi deneyim olmasına rağmen, film yapımı veya fotoğrafçılıkla ilgili konulardaki kurslar ve dereceler genellikle temelleri öğrenmek için yararlıdır.

Kamera Asistanları için iş için gerekli becerileri sağlayan özel kısa kurslar da mevcuttur. MetFilm Okulu, becerilerini geliştirmek isteyenler için çeşitli lisans, yüksek lisans ve kısa kurslar sunar. MetFilm Okulu hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz .