Dijital Görüntü Teknisyeni Nedir? Digital Image Technician Nasıl Olunur?

Dijital Görüntü Teknisyeni Nedir? Digital Image Technician Nasıl Olunur?

Dijital Görüntü Teknisyeni (Digital Image Technician) Nedir?

Dijital Görüntü Teknisyeni, prodüksiyon aşamasında kayda alınan görüntülerin kalitesinden sorumlu kişidir. Eskiden görüntü teknisyeni olarak bilinen bu meslek, bilgisayar çağı ve dijital kameraların kullanılmasıyla dijital görüntü teknisyeni olarak anılmaya başlandı. Teknisyenleri yaptığı iş, kameramanın görevi gibi görünse de, büyük prodüksiyonlarda sadece kamera ve lens ayarlarını yapan ve bu alanda uzmanlaşmış kişilerle çekimlerin sürdürülmesi tercih ediliyor. Teknisyenler, genellikle değişen her sahnede kamera ve lensin ayarlarını yeniden düzenlerler. Ayrıca kayda alınan görüntülerin, post prodüksiyon departmanı için ayrıştırılmasından da sorumlu olabilirler. Bu nedenle bu meslek teknik bilgi gerektirir.

Dijital Görüntü Teknisyeni (Digital Image Technician) Ne İş Yapar?

Dijital Görüntü Teknisyeninin görevi, çekim sırasında kameranın; çekim ayarları, görüntünün beyaz dengesini, lensin diyafram ve pozlama değerlerini ayarlayarak doğru bir görüntü elde edilmesi için kameramana yardımcı olmaktır. Bir teknisyenin sorumlulukları setten sete değişebilir.

Dijital Görüntü Teknisyeni ayrıca kameranın menü ayarlarını, kayıt formatını ve çıktısını belirleyerek çekim sonrası bunların sınıflandırılmasından sorumlu olurlar. En iyi görüntü kalitesini elde etmek için iş akışı, sistemleştirme, kamera ayarları, sinyal bütünlüğü ve görüntü manipülasyonu konularında görüntü yönetmeni ile işbirliği içinde çalışan teknisyenler de vardır. Görüntü teknisyenleri, prodüksiyon ile post prodüksiyon aşamalarının arasındaki bağlayıcı kişidir. 

Bu görevde; veri yedeklemeleri ve kalite kontrolleri de dahil olmak üzere, setteki çekimleri yönetme sorumluluğu da beklenebilir. Bu nedenle film ve televizyon setlerinde uzun veya düzensiz saatlerde çalışma ihtiyacını karşılamaları beklenir.

Temel beceriler

  • İletişim beceresi: Bir teknisyen, farklı departmanlardaki meslektaşlarının hiyerarşisine hakim olmalıdır.
  • Problem çözme yeteneği: Baskı altında doğru karar verebilmeliler.
  • Teknolojik bilgi
  • Organizasyon beceresi
  • Kamera ve lensleri hakkında teknik bilgi
  • Takımla uyumlu çalışabilme

Maaş ve Çalışma Saatleri
Bu meslekte maaş değişkendir ancak yaklaşık olarak, bir dijital görüntü teknisyeni ayda 10.000 – 20.000 TL aralığında kazanır. Yüksek öğrenim niteliklerine ve deneyimine sahip olanlar 35.000 TL ‘ye kadar kazanabilirler.

Dijital Görüntü Teknisyeni Nasıl Olunur
Bu meslek için belirlenmiş bir öğretim kurumu yoktur. Bu nedenle Junior pozisyonlardan yükselmek faydalı olabilir. Görüntü teknisyenleri için faydalı olabilecek ilgili kurslara katılmak (fotoğrafçılık, dijital görüntüleme, videografi gibi) bu meslek için size oldukça başarı kazandıracaktır. Sektörde uygulamalı deneyim sağlayacak ve aynı zamanda sektörde bağlantılar kurmaya yardımcı olacak bir kamera stajyeri olmak da avantajınıza olabilir.

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.