Videographer Nedir? Nasıl Kameraman Olunur?

Videographer Nedir? Nasıl Kameraman Olunur?

Videographer (Kameraman) Nedir?

Videographer, proje sıfatıyla oluşturulan video kayıtlarının arkasındaki kişidir. Videografçılar; kurumsal videolar, film ve TV prodüksiyonları, düğünler, iş toplantıları, müzik videoları gibi özel tür video projeleri üretirler. Genellikle, Videografçılar filmi hem çeker hem de düzenle ve, projeyi kendileri tamamlar. Ayrıca çoğu Videographer serbest olarak çalışır.

Ekipmanlar Hakkında Bilgiler

Video içeriğinin her zaman büyük prodüksiyon olması gerekmediğinden, giriş seviyesi ekipmanlarla bile profesyonel işler çıkarılabilir. Önemli olan tek şey ne çektiğiniz ve nasıl kadrajladığınızdır.

Neyse ki sürekli yaygınlaşan internet materyalleri ve daha basit düzenleme yazılımları sayesinde Videographer olmak artık eskiye göre daha kolay. İnsanlar her zamankinden daha fazla video içerikleri tüketiyor, bu nedenle içerik için artan bir talep ve görsel hikaye anlatıcıları için genişleyen bir endüstri var. Mümkün olan en pahalı ekipmana sahip olmanız gerekmez. İyi bir başlangıç ​​kiti, iyi bir DSLR kamera, bir tripod, bir mikrofon ve Adobe Premiere Pro gibi bir düzenleme yazılımıyla iyi işler çıkarmanız mümkündür.

Gerekli olan temel ekipman göz önüne alındığında, sektördeki başarınız onu nasıl kullandığınıza ve sahip olduğunuz becerilere bağlıdır. Ne çekiyor olursanız olun tutkulu olmanız gerekir çünkü kulaktan kulağa, kariyerinizi geliştirecek ve daha fazla fırsat yaratacaktır. Bu, iyi bir satış elemanı olmanız ve kendinizi her fırsatta tanıtmaya hazır olmanız gerektiği anlamına gelir. İnsanlarla iletişim kurmakta ve onları rahat hissettirmekte harika olmalısınız. Kameranın önündeki kişiyi rahat ettiremiyorsanız, en iyi sonuçları pek bekleyemezsiniz. Bir Videografçı olarak başarılı olmak için hevesli bir öğrenci olmanız gerekir. Bu hızlı teknoloji ortamında, en son gelişmelerden sürekli haberdar olmanız ve sürekli olarak yeni şeyler öğrenmeye istekli olmanız da gereklidir.

Portföy Oluşturun

Başlangıçta, zengin bir çalışma portföyü oluşturmak yapmanız gereken en önemli şeylerden biridir, çeşitli video projelerine sahip olmak uzun vadede size fayda sağlayacaktır! Ünlü bir Videographer olmak istiyorsanız; sosyal medya, web sitesi veya video kanallarında çalışmalarınızı sergilemeniz harika bir fikir olur. Kısa belgeseller çekerek veya sadece arkadaşlarınızla yaptığınız projeler çekerek başlayabilirsiniz. İlgi çekici içerik oluşturduğunuz sürece, asla eskimezsiniz.

İlgili Makale  Birinci Yardımcı Kameraman Nedir? First Assistant Cameraperson Olmak

Videographer Nasıl Olunur?

Herkesin bir yerden başlaması gerekir ve Videografçılar genellikle profesyonel prodüksiyondaki ilk adımlarını Kamera Asistanı , fotoğrafçı veya Prodüksiyon Asistanı olarak atarlar. Bu tür giriş seviyesi pozisyonları almak, deneyiminizi geliştirmenize yardımcı olacak ve aynı zamanda bir iletişim ağı oluşturmanıza izin vererek, uzun vadede size fayda sağlayacaktır. Ayrıca yerel topluluk prodüksiyonlarında zamanınızı gönüllü olarak arayabilirsiniz. Yerel bir TV kanalında çalışmak, bu iş için gerekli olacak temel becerileri ve bilgileri geliştirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, bir staj yapmayı düşünebilirsiniz. Kariyer beklentilerinizi geliştirmek için resmi bir nitelik kazanmayı da düşünebilirsiniz.

Videographer Nedir? Nasıl Kameraman Olunur?
Videographer

Ayrıca bakınız: videografi

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.