Prop Maker Nedir? Eşya Üreticisi Nasıl Olunur?

Prop Maker Nedir? Eşya Üreticisi Nasıl Olunur?

Prop Maker (Eşya Üreticisi) Nedir?
Prop Makers genellikle film, TV veya tiyatro prodüksiyonları için çalışır. Bir Eşya Üreticisi olarak çeşitli eşyaların yapımından sorumludurlar. Bu üretilen eşyalar, kopya silahlardan ağaçlara kadar her şey olabilir.

Prop nedir?
Prop olarak da bilinen sahne aksesuarı, bir prodüksiyona ait olan ve ve sahnede kullanılan eşyalardır. Sahne aksesuarı, sahneye veya oyuncu üzerine yerleştirilebilir.

Bir Prop Maker’ın Genel Görevi
Prop Maker olarak, bir prodüksiyonu hayata geçirmek için tasarımcılar ve yönetmenlerle birlikte çalışacaksınız. Ön prodüksiyon sırasında, hangi aksesuarlara ihtiyaç duyulacağını tartışmak ve yeniden üretmeniz gereken belirli stiller üzerinde araştırma yapmak için çok zaman harcayacaksınız. Örneğin, tarihi bir stile en iyi nasıl uyacağınızı bulmak için farklı malzemelerle denemeler yapmanız gerekebilir. Bu nedenle, sanat tarihi bilgisine sahip olmak şarttır.  Bu meslekte birçok farklı deneyime sahip olmanız gerekecek. Heykeller, modeller, maskeler ve kostümler en sık yaptığınız şeyler olacak. Her üretimin farklı gereksinimleri olacaktır ve buna hazır olmanız ve zorluklara ayak uydurabilmeniz ve üstesinden gelebilmeniz gerekecektir.

Prop Maker Nedir? Eşya Üreticisi Nasıl Olunur?

Temel Beceriler

Özetle, bir Eşya Üreticisi olmak için ihtiyaç duyacağınız temel beceriler şunlardır:

  • Yaratıcılık
  • Detaylari görme
  • Sorun çözme yeteneği
  • Ekiple uyumlu çalışma
  • Denemeysel çalışmalar üretme
  • Malzemeler hakkinda bile

Bir prop üreticisi için ortalama çalışma süresi haftada 42-44 saattir. Serbest meslek olması nedeniyle maaş değişkendir. Ancak, bir ağ oluşturmanın bu rolde tutarlı bir istihdam sağlamanın anahtarı olacağının farkında olmalısınız. 

Nasıl Prop Üreticisi Olunur?

Birçok Prop Maker, prodüksiyon sanatları, prop yapımı, teknik tiyatro veya ilgili bir konuda teknik yeterliliğe sahip olmalıdır.

Alternatif olarak, Sanat ve Tasarım veya marangozluk alanında 2. seviye bir nitelik kazanmak için bir kurslara gitmeyi düşünebilirsiniz.

Yeterliliğiniz yoksa üzülmeyin. Yerel yapımlarda gönüllü olarak birçok deneyim kazanabilirsiniz. Bu rolde çalıştıktan sonra üretime ve set tasarımına geçmeyi bekleyebilirsiniz. Film Okulları, becerilerini geliştirmek isteyenler için çeşitli lisans, yüksek lisans ve kısa kurslar sunar.