Film Yönetmeni Kimdir? Film Director Nasıl Olunur?

Film Yönetmeni Kimdir? Film Director Nasıl Olunur?

Film Yönetmeni Nedir?

Film Yönetmenleri bir prodüksiyon üzerinde yaratıcı özerkliğe sahiptir. Yönetmen, yapım ekibindeki en önemli kişidir. En iyi aktörler ve aktrisler ve en iyi eğitimli ekip üyeleriyle bile, Yönetmen kendi rolünü oynamazsa tüm yapım dağılabilir. Bu yazıda, Direktörün temel sorumluluklarını, temel becerilerini ve nasıl biri olabileceğinizi tartışacağız.

Bir Film Yönetmeninin Sorumlulukları Nelerdir?

Film yönetmenleri yaratıcı vizyonlarını gerçekleştirmek için bir yapımdaki tüm çeşitli departmanlarla birlikte çalışır. Bir Film Yönetmeninin sorumlulukları, prodüksiyona ve kişisel yöntemlerine bağlı olarak biraz değişir, ancak bu genel bir genel bakış sağlar. Bazı Film Yönetmenleri orijinal film senaryosunu yazabilir, diğerleri senaryoları okuyup nihai ürünü hayal etmek için yorumlayabilir. Film Yönetmenleri, Senaryo Yazarları ile birlikte senaryoları düzenleyebilir, oysa diğerleri sadece rehberlik ve geri bildirim sağlayabilir. Film yönetmenleri genellikle aktörlerin ve aktrislerin işe alınmasında son sözü söyler. İşe alım süreci boyunca Cast Direktörü ve Yapımcı olarak çalışacaklar. Ayrıca, adından da anlaşılacağı gibi, yaratıcı özetin gerçekleşmesini sağlamak için provalar ve çekimler boyunca oyuncuların performansını yönetecekler.

Çalışma anahtar konumu personeli , Yönetmen yanı farklı çekim yerleri konusunda son sözü olacaktır. Yapımcı ve departman başkanları ile irtibat kurarak, Yönetmen , prodüksiyonun farklı yönlerinin her biri için bütçeyi kabul edecektir. Ayrıca, zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlamak için üretim sürecini izleyeceklerdi. Post prodüksiyon sırasında Yönetmen, projenin nihai yaratıcı sonucunu sağlamak için çeşitli Editörlerle birlikte çalışır. Yapımcı ve Yönetmen, filmin tanıtımının yapılacağı çeşitli reklam mecralarına birlikte karar verecekler.

Temel beceriler

  • Harika kişilerarası beceriler
  • Ekipleri yönetme ve ilham verme yeteneği
  • yaratıcı vizyon
  • Mükemmel sözlü ve yazılı yetenekler
  • Problem çözme yetenekleri
  • Üretim süreci hakkında engin deneyim ve bilgi
Film Yönetmeni Kimdir? Film Director Nasıl Olunur?
yonetmenlik director olmak film yonetmenligi

Yönetmen Hiyerarşisi 

Yönetmenin altında, prodüksiyonun yolunda gitmesine yardımcı olan üç Yönetmen Yardımcısı var. Bunlar birinci, ikinci ve üçüncü Müdür Yardımcılarıdır.

İlgili Makale  Yapımcı/Yönetmen Nedir? Producer/Director Nasıl Olunur?

First Assistant Director: oyuncuları ve set ekibi arasında bir aracı olduğunu. Üretimi koordine etmekten ve üretim ofisini güncel tutmaktan sorumludurlar. Birinci Müdür Yardımcısı olmak için Üçüncü ve İkinci Müdür Yardımcısı olarak çalışmış olmanız gerekir.

Second Assistant Director: öncesi ve sonrası üretim üzerinde çalışıyor ve ilk Yardımcısı Müdürü görevi devreden edilir. İkinci Müdür Yardımcısı, çağrı sayfaları oluşturmaktan, çeşitli departmanlar arasında lojistik organize etmekten ve bütçe oluşturmaktan sorumludur.

Third Assistant Director: yalnızca büyük yapımlarda kiralandı. Üçüncü Müdür Yardımcısı, Birinci ve İkinci Müdür Yardımcısını destekler. Genel olarak, Üçüncü Yönetmen Yardımcısı, ekstralardan ve oyuncular ile ekip arasında açık iletişim kanallarının sağlanmasından sorumludur.

Maaş ve Çalışma Saatleri

Yöneticiler serbest veya serbest meslek temelinde çalışır. Maaşlar büyük ölçüde değişebilir ve büyük ölçüde prodüksiyonun ölçeğine, prodüksiyonun lokasyon bazına ve tabii ki Yönetmenin tecrübesine bağlıdır. Örneğin, küresel bir başarı olan bir film üzerinde çalışırken bir Yönetmen 6 haneli bir meblağdan fazla kazanabilir. Serbest çalışma ücretleri ve diğer faydalı konular hakkında Director UK’den daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bir Film Yönetmeninin çalışma saatleri, yapım sürecindeki aşamaya bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Bir Direktör birkaç günlerini 12 saatten fazla çalışarak geçirebilir. Bunun da ötesinde, Yönetmen, yaratıcı özetin karşılandığından emin olmak için tavsiye ve rehberlik veren farklı prodüksiyon departmanlarıyla çeşitli toplantılara katılmak zorunda kalacaktır. Üretim gereksinimleri ve zaman çizelgeleri nedeniyle çalışma saatleri çok sosyal olmayabilir. Yönetmen olarak, prodüksiyonun ihtiyaçlarına bağlı olarak uzun süreler boyunca yurt dışına veya evden uzağa seyahat etmeye hazır olmalısınız.

Film Yönetmeni Nasıl Olunur?

için resmi bir nitelik şart olmasa da, bu inanılmaz rekabetçi sektöre başlamanız için harika bir yol olabilir. Met Film Okulu, Yönetmenlik alanında çeşitli kurslar sunmaktadır. Kurslar, temel becerileri geliştirmenize yardımcı olur ve size David Yates (Harry Potter), Stephen Frears (Bugsy Malone) ve Armando Iannucci (Alan Partridge) dahil olmak üzere bazı endüstri harikalarından öğrenme fırsatı verir. Bu kurslar hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz . Alternatif olarak, neden öğrencilerinin aşağıda söylediklerini duymayasınız.

İlgili Makale  Nasıl Prop Ustası Nedir? Prop Master Nasıl Olunur?

Ayrıca Bakınız: Yönetmenlik

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.