Nasıl Prop Ustası Nedir? Prop Master Nasıl Olunur?

Nasıl Prop Ustası Nedir? Prop Master Nasıl Olunur?

Prop Master nedir?

Bir Prop Master, bir TV veya film prodüksiyonunda kullanılan sahne malzemelerinin yapımından, depolanmasından ve taşınmasından sorumlu olan mülk departmanını yöneten bir ekibin parçasıdır.

Prop Master Ne İş Yapar?

Prop Master’ın rolü genellikle çekim başlamadan birkaç hafta önce başlar. Ekip olarak veya bireysel olarak, bir prodüksiyonun her sahnesi için hangi sahne malzemelerinin gerekli olduğuna karar vermek için Prodüksiyon Tasarımcıları, Set Dekoratörleri ve Sanat Yönetmenleri ile birlikte çalışacaklar. Kullanılacak doğru aksesuarlara karar vermek için filmin yeri, türü, dönemi ve kültürü üzerinde çalışacaklar.

Bunu takiben, Eşya Ustası araştırma yapacak ve işe alınacak donanımları ve oluşturulacak eşyaları detaylandıracak bir özellikler listesi oluşturacaktır. İşe alınacak mülkler için Eşya Ustası bu eşyaların yerlerini not edecektir. Ek olarak, Prop Ustaları ayrıca bir prodüksiyon için aksesuarlar yapılması gerektiğinde Marangozlar, Sanatçılar ve Prop Yapımcıları işe almaktan sorumludur.

Ana çekimler sırasında, Prop Master, Prop Master Yardımcısının yardımıyla, departman ekibini sahne malzemelerini hazırlama ve oyuncu kadrosuna dağıtma konusunda yönlendirecektir. Süreklilik için, Prop Ustası her sahnenin ve öğenin yerleşiminin fotoğraflarını çekecektir. Bu fotoğraflar ayrıca envanter kayıtlarını tutmak ve her üretimde hangi aksesuarların kullanıldığını hızlı bir şekilde belirlemek için tutulur.

Çekim bittikten sonra, Prop Master, kiralanan tüm sahne malzemelerinin iade edilmesini sağlamaktan sorumludur ve yapım ekibi tarafından yapılmış olan sahne malzemelerinin satışını veya güvenli bir şekilde elden çıkarılmasını organize edecektir.

Anahtar beceriler

  • İyi organizasyon
  • İyi iletişim becerileri
  • Farklı ekip üyeleri ile departmanlar arasında çalışabilme
  • işçilik
  • Ağır eşyaları hareket ettirebilme (fiziksel beceriler)
  • Yönetmeni anlama ve yönlendirme becerisi
  • Son teslim tarihlerine kadar çalışabilme ve baskı altında çalışabilme

Maaş ve Çalışma Saatleri Çalışma saatleri
açısından, bir Prop Master, zamanın çoğunda standart ofis saatlerinde çalışmayı bekleyebilir. Ancak bir üretim, üretim öncesi aşamadaysa ek çalışma gerekebilir.

İlgili Makale  Yapımcı/Yönetmen Nedir? Producer/Director Nasıl Olunur?

Bir Prop Master’ın maaşı genellikle yılda 20.000 £ civarındadır, ancak bu, üzerinde çalıştığınız prodüksiyonun boyutuna bağlı olarak değişecektir.

Nasıl
Eşya Ustası Olunur? Eşya Ustası rolünü üstlenen kişilerin çoğu, Yedek Donanım, Giyinme Donanımı, Eşya Depocusu veya Donanım Ustası Yardımcısı’ndan yükselmiştir. Prop Master’ın rolü, çok fazla sorumluluk içerdiği ve normalde deneyim gerekli olduğu için oldukça kıdemli bir roldür.

Bir Prop Master olmanın başka bir yolu, bir derece veya eşdeğer bir mesleki deneyim kazanmaktır. Film ve televizyon prodüksiyonunda örgün eğitim, konu bu role geldiğinde oldukça faydalı olabilir.