Art Director Nedir? Sanat Yönetmeni Nasıl Olunur?

Art Director Nedir? Sanat Yönetmeni Nasıl Olunur?

Art Director (Sanat Yönetmeni) Nedir?

Sanat Departmanı, çoğu yapımda ekip üyeleri, maliyetler ve iş yükü açısından en büyük departmandır. Sanat Yönetmeni, Üretim Tasarımcısının vizyonunu gerçekleştirerek departmanı yönetir.

Uzun metrajlı filmlerde Sanat Yönetmeni, Sanat Departmanının ‘Proje Yöneticisi’dir. Yapım Tasarımcısı tarafından atanan bu kişiler, tüm Sanat Departmanı ekibinden sorumludur. Sanat Yönetmeni ve Yapım Tasarımcısı rolleri genellikle daha küçük yapımlarda birleştirilirken, TV prodüksiyonlarında planlama ve bütçeleme işlemlerini de yürütebilirler.

Sanat Yönetmeninin işi, esasen, konumlar, ulaşım, görüntü oluşturma ve hatta muhasebe ile ilgilenen departmanlar arası bir iştir. Ön üretim sırasında diğer departman başkanlarıyla haftalık toplantılara katılmaları ve Üretim Tasarımcısı ile her zaman aynı sayfada olduklarından emin olmaları gerekir.

Yapım sırasında, tüm setlerin yapım ve giydirilmesinin yanı sıra, yaratıcı özet ile tutarlı olduklarından emin olmanın yanı sıra, çekimleri de izler (genellikle yalnızca daha küçük yapımlarda) ve çekim sonunda setlerin sökülmesini denetlerler. Ayrıca sanat departmanı bütçesinin dengeli olmasını sağlamakla da görevliler. Daha uzun vadeli ayarlar için gerekli izinleri almak, mühendisler ve yetkililerle iletişim kurmak ve bakım yapmakla ilgilenirler.

Temel Beceriler

Sanat Yönetmenleri, işlerinin daha ‘sanatsal’ kısmı için görsel zekaya, yapım yöntemleri, iç tasarım ve mimari bilgisine ve ayrıca detay ve dekorasyon konusunda iyi bir göze sahip olmalıdır. Çizim ve 3D modelleme becerileri de bir artıdır.

Ayrıca, bir üretimdeki tüm departmanların işlev ve rollerinin geniş bir şekilde anlaşılması, işe metodik bir yaklaşım, güvenilir bir profil, diplomasi ve liderlik ile birlikte esastır.

Özetle, Sanat Yönetmeni olmak için gereken temel beceri ve bilgiler şunlardır:

  • Film, TV, tiyatro ve reklamlar genelinde üretim süreçleri bilgisi.
  • Sanatsal ve çizim becerileri, kalıp yapımı, heykeltıraşlık ve resim dahil olmak üzere bol miktarda yaratıcılık.
  • Sanat departmanının nasıl çalıştığını ve her bir kişinin sahip olduğu farklı sorumlulukları anlama.

Maaş ve çalışma saatleri 

Sanat Yönetmeninin maaşı, prodüksiyonun boyutuna, türüne ve yerine göre değişecektir. BECTU’ya göre , büyük bir uzun metrajlı film üzerinde çalışırken bir Sanat Yönetmeni 5 günlük bir süre içinde 1.890 – 2.310 sterlin arasında bir kazanç bekleyebilir. Nispeten, küçük bir uzun metrajlı film veya TV draması üzerinde çalışırken bir Sanat Yönetmeni aynı dönem için 1,155 – 1,795 Sterlin arasında kazanmayı düşünebilir.