Break-Resistant Props Nedir? Yaralanmayı Önleyici Taklit Eşyalar

Break-Resistant Props Nedir? Yaralanmayı Önleyici Taklit Eşyalar

Senaryo gereği, yaralanma sahnelerini göstermek gerekli bir hal alıyor. Bu gibi durumlarda kullanılan ve hem gerçekçi görünen hem de oyuncunun yaralanmasını engelleyen taklit eşyalara Break-Resistant Props denilir. Break-Resistant Props eşyaları; cam şişeler, bıçaklar, demir sopalar, tahta sopalar gibi etkileşeme girildiğinde yaralanmaya yol açabilecek eşyaların alternatifi olarak olarak sahnede kullanılıyor ve yaralanmaların önüne geçiliyor.

Örneğin, bir adamın kafasına cam şişeyle vurulma sahnesi çekilirken, Break-Resistant cam şişesi kullanılır. Böylelikle kafaya temas edildiğinde acı hissedilmez, sahte cam şişesi hızlı bir şekilde dağılır. Bu cam türüne ‘Sugar Glass’ (Şeker Camı) denilir. Bunun dışında; tahta sopalar için köpük kullanılıyor, bıçak için yumuşak silikonlar gümüş rengine boyanarak gerçekçi bir bıçak görünümü veriliyor. Ayrıca kan efekti dahil diğer tüm taklit eşyalar Prop olarak sınıflandırılır. Bu eşyaları üreten kişiye de prop master denilir. Prop master hakkındaki önceki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Ünlü bir gerilim filmi olan Saw (Testere) filmindeki ayı kapanı tahtadan, çivili topalar köpük ve silikondan yapıldı. Bu gibi yapımlarda Break-Resistant Props kullanımı filmin temelini oluşturmakta.

Break-Resistant Props Nedir? Yaralanmayı Önleyici Taklit Eşyalar
Testere filminden, tamamı silikondan yapılmış bir çivili sopa (Break-Resistant Props). Böylelikle birine sert şekilde vurulsa bile yaralanmaya yol açmaz.

Ayrıca Bakınız: Suger Glass

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.