Cliffhangers Nedir? Film ve Dizilerde Neden Kullanılıyor?

Cliffhangers Nedir? Film ve Dizilerde Neden Kullanılıyor?

Genel olarak senaryolardaki hikayeler, giriş gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşuyor. Yazılı metinlerden bir filme veya TV dizisine uyarlanan yapımların sonunda, hikayenin sonuçlanma bölümüne final bölümü denilmekte. Cliffhanger kullanımı, bu final kısmında hikayenin sonuçlanmaması durumunu ifade ediyor. Bir dönem, TV dizilerinin bölüm sonunda heyecanlı şekilde hikaye bırakılırdı ve devamını görmek için sonraki bölüm beklenirdi. Son zamanlarda seri şekilde yapılan filmlerde de kullanılmaya başlandı. Doğru kullanıldığında iyi bir pazarlama stratejisi haline gelebilir.

Cliffhanger kullanımındaki amaç, seyirciyi yapımlara bağlı kalmasını sağlamaktır. Böylelikle merak duygusu oluşan seyirci, hikayenin sonunu görmek için devam filmlerini izleyecek veya devam bölümünden diziyi izlemeyi sürdürecektir.

Cliffhanger, film ve dizilerde kullanılmadan önce romanlarda kullanılıyordu. Cliffhanger adı, Thomas Hardy’nin 1873 tarihli A Pair of Blue Eyes romanındaki karakterlerden birinin kelimenin tam anlamıyla bir uçurumdan asılı kaldığı ve hikayenin sonlanmadığı bölümden esinlenerek konulduğuna inanılıyor.

Uzunca bir dönem televizyon dizilerinde kullanılan Cliffhanger’lar, günümüz seyircileri tarafından nefretle anılıyor. Bir pazarlama stratejisi olarak hikayenin seyirciye verilmemesi hoş karşılanmıyor. Hatta To Be Continued olarak şaka malzemesi olarak kullanılıyor.

Ayrıca Bakınız: Cliffhanger

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.