Cyclorama Nedir? Sinema ve Fotoğrafçılıkta Kullanım Şekilleri

Cyclorama Nedir? Sinema ve Fotoğrafçılıkta Kullanım Şekilleri

Cyclorama (Sayk-lorama diye okunur), tek parça halindeki kavisli arka plan fonunu ifade eder. Tek parçadan kasıt, üst kısım veya alt kısım gibi iki ayrı bölümden oluşmamasıdır. Cyclorama; kumaşla, kağıtla, plastik malzemeyle veya en profesyonel şekilde mat ahşaptan yapılabilir. Kullanım amacına göre her renge boyanabilir. Fotoğrafçılıkta kullanılan diğer isimleri; Sonsuz Fon, Sonsuz Duvar’dır.

Kavisli olması ve bir kenara sahip olmaması sebebiyle gölgenin düşme yönünü algılamak zor olur. Bu sebeple fon üzerinde duran karakterin arka plana olan uzaklığını algılamak imkansız hale gelir.

Sinemada Kullanım Şekilleri

Fotoğraf stüdyolarında sık kullanılan Cyclorama fonları, devasa büyüklükte yapılırsa bir film seti olarak da kullanılabilir. Hatta bu set Green Screen şeklinde de olabilir. Green Screen hakkındaki önceki yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Bu şekilde film seti olarak kullanıldığında; üzerine masa, sandalye gibi eşyalarda eklenerek daha verimli çekimlerin yapılması sağlanıyor.

Cyclorama genellikle üstten aydınlatma kullanılır. Hem gün ışığını taklit etmek amacıyla hem de fon üzerinde ışık ekipmanları veya kablo görünmemesi için üst aydınlatmalar çok tercih ediliyor. Cyclorama kurmak için yüksek tavan bir salona sahip olmanızda fayda olabilir Dar bir salona kurulduğunda, portre çekimlerinde tavan vs. görünebilir veya boydan çekimlerin yapılması zor hale gelebilir.

Cyclorama Nedir? Sinema ve Fotoğrafçılıkta Kullanım Şekilleri
Üstten kaydınlatmalı bir Green Screen Cyclorama Örneği. Kavis tek yönlü olabileceği gibi çift yönlü de olabilir.

Ayrıca Bakınız: Cyclorama

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.